Přepětí v síti: Co znamená a jak předejít škodám?

Přepětí v síti: Co znamená a jak předejít škodám?

vloženo do: INSPIRACE | 1
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přepětí v síti lze definovat jako krátkodobé napětí, které přesahuje nejvyšší hodnotu provozního napětí v elektrickém obvodu. Dochází k němu buď důsledkem provozních změn v síti, kdy například spínají a vypínají vysoce výkonné elektrospotřebiče, nebo ho může způsobit úder blesku. Toto přepětí je mnohem nebezpečnější a zpravidla působí větší škody. Nejčastěji dochází k vážnému poškození elektrospotřebičů v domácnosti, nejcitlivější jsou televizory, počítače a třeba i kotle.

A přestože ve většině případech lze dané spotřebiče opravit, někdy se jedná o totální škody. Pokud je možná oprava, často je velmi nákladná. Nehledě na fakt, že celá situace může způsobit další nepříjemnosti. Při vyřazení kotle z provozu jsou domácnosti bez teplé vody i několik dnů, než dorazí opravář.

Náhrada škod

Co se náhrady škod týče, ne vždy pojišťovny přistoupí k plnění. Pokud například udeří blesk do domu, vztahuje se na to pojištění domácnosti nebo nemovitosti. Stát se ale může také to, že blesk udeří do nedalekého elektrického zařízení, což způsobí přepětí v síti a dojde k poškození majetku bez tepelných či mechanických škod. V takovém případě plnění pojišťovna odmítá, nejde totiž o přímý úder blesku. „Takovou škodu může poškozený vymáhat po dodavateli energií. Ti ale většinou zákazníkům ukládají povinnost chránit citlivé spotřebiče přepěťovou ochranou a jsou tedy z obliga a škodu zaplatit nemusí,“ vysvětluje Aleš Rothbarth z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

Přepěťová ochrana

Přepěťová ochrana je pro některé spotřebiče chytrým tahem. Funguje jako běžná prodlužovačka nebo rozdvojka, je však obohacená o bezpečnostní prvky, které chrání spotřebiče. Pořídit ji lze na každém e-shopu s elektronikou a stojí pár set korun. Doporučujeme k nim zapojit zmiňovaný kotel nebo televizi.

Pojištění

Některé pojišťovny navíc nabízí připojištění na přepětí v síti, je součástí pojištění domácnosti nebo nemovitosti. Je si to však nutné v podmínkách konkrétního pojištění ověřit. „Po zadání parametrů potřebných pro kalkulaci pojištění srovnáme dostupné nabídky na trhu a klient si dále může rozkliknout detaily pojištění, kde se dozví podrobnosti. Na případné dotazy ohledně připojištění na přepětí v síti jsou samozřejmě schopni odpovědět i naši specialisté ze zákaznické linky,“ doplňuje Rothbarth.

V případě pojistné události je poté potřeba vše zdokumentovat a daný opravář by měl do protokolu o opravě zapsat, že šlo o škodu způsobenou právě přepětím. V opačném případě pojišťovny k plnění nepřistoupí.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

1 příspěvek

  1. Občas se v rod. domě vyskytuje krátkodobé prepeti v síti, az 290V.Kdyz za 2,5 h přijel elektrikář bylo tam jen 250V (to je prý v normě) a prý mám špatný měřak. Je zajímavý, že druhý ten,, špatný ” měřak ukazoval 243 V. Tak nevím kde je problém.

A co vy na to?