Při koupi nemovitosti není čas hrát si na hrdiny, bez profesionální pomoci můžete velice snadno šlápnout vedle

Při koupi nemovitosti není čas hrát si na hrdiny, bez profesionální pomoci můžete velice snadno šlápnout vedle

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupě nemovitosti je často diskutovaným životním krokem. Mnohdy se totiž jedná o počin, který bude mít vliv na zbytek vašeho života a který se u drtivé většiny lidí podepíše i na rodinném rozpočtu. Přesto se však najdou tací, kteří ze své první investice do nemovitosti v životě nedělají žádnou vědu a snaží se vše zařídit sami. Problém je ovšem v tom, že pokud nejste zároveň stavař, právník a realitní agent, tento přístup se vám může hned několika způsoby vymstít. Jaké jsou nejčastější lapálie při koupi nemovitosti a proč není od věci přizvat si k celému procesu profesionála?

Jehla v kupce sena

Přestože realitní portály vyloženě překypují nemovitostmi ke koupi, hledat ideální nemovitost je jako hledat jehlu v kupce sena. Vyžaduje to spoustu času, pozornosti a základních znalostí praktik realitních agentů.  Zároveň je nutné si uvědomit, že ty nejlepší nemovitosti se do veřejné inzerce v mnoha případech ani nedostanou. Chcete-li se však i tak pustit do lovu na vytoužený domov, počítejte s každodenním několikahodinovým hledáním po dobu klidně i několika týdnů. Zcela poté vyřaďte takové inzeráty, které již na první pohled vypadají nevalně. Řeč je o nekvalitních fotografiích či neúplných informacích o lokalitě, vybavení atd.

„Hledání vytoužené nemovitosti může být velmi vyčerpávající proces. Proto tuto službu svým zákazníkům nabízíme jako samozřejmost. Vyhledávání probíhá na základě předem ujasněných kritérií a klientovi poté zašleme minimálně pět nemovitostí, které splňují alespoň pět ze sedmi kritérií. Pokud si zákazník žádnou nemovitost nevybere, v hledání poté samozřejmě pokračujeme, dokud není vše dotaženo k oboustranné spokojenosti,“ uvádí Matěj Kunc, spolumajitel internetové realitní služby Bydlimesnadno.cz, která vznikla s cílem změnit zajeté standardy na českém realitním trhu a ukázat lidem, že koupě nemovitosti nemusí být zdlouhavá a náročná, mají-li na své straně profesionály z oboru.

Úskalí osobních prohlídek

Avšak samotným hledáním celý proces koupě nemovitosti zdaleka nekončí. Na řadu totiž přichází osobní prohlídky, které mohou být stejně tak těžce rozlousknutelným oříškem. Na osobních prohlídkách je totiž nutné odhalit vady nemovitosti, které by mohly vést ke snížení prodejní ceny či takové vady, které z nemovitosti dělají velmi nevýhodný kup. Má-li na své straně zároveň prodávající realitního makléře, i vy byste měli být doprovázeni někým, kdo zná realitní vody. „Naše klienty doprovázíme na osobní prohlídky nejen kvůli kontrole stavu nemovitosti a smluvní dokumentace, ale i z toho důvodu, abychom je ochránili před možným nátlakem ze strany realitních makléřů. Ti jsou přece jen velmi zkušení a nezřídka se stává, že využívají svých znalostí k tomu, aby zájemce dotlačili ke koupi, ať už je výhodná či nikoli,“ dodává Kunc.

Nepodceňujte kontrolu smluvní dokumentace

Zcela samostatnou kapitolou je poté kontrola smluvní dokumentace. Ta by měla proběhnout vždy, a to opět někým znalým dané problematiky. „Smluvní dokumentace může mít kupříkladu nevýhodné znění pro kupující stranu a bohužel se jedná o věc, kterou lze poměrně snadno přehlédnout. Kontrolu veškerých dokumentů bych tak zcela rozhodně nepodceňoval, ať už se někdo rozhodne využít našich služeb či nikoli. Jedině obezřetné jednání a postupy totiž zaručí bezpečný nákup nemovitosti,“ uzavírá Matěj Kunc za Bydlimesnadno.cz

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?