Přestože není povolání interiérového designéra veřejnosti neznámé, mnoho lidí jej považuje za zbytečný luxus. Úloha designéra ovšem ani zdaleka nespočívá jen v tom, aby vám v interiéru vybral vhodné barvy. Naopak, interiérový designér vám může v budoucnu ušetřit značné problémy a v důsledku díky němu přijdete ke značným slevám na vybavení či služby řemeslníků.
Plánujete rekonstrukci nového či stávajícího bydlení a již se vám v hlavě rojí myšlenky na to, jak budou jednotlivé místnosti vypadat a co všechno byste do nich chtěli pořídit? Myšlenky jsou jedna věc, jejich uvedení do praxe je však úplně něco jiného a nebyli byste první ani poslední, kdo se v půlce rekonstrukce proklínal, že se vůbec do celého procesu pouštěl. Přestože totiž můžete mít jisté estetické cítění, vymyslet to, jak bude interiér vypadat od podlahy až po strop, chce notnou dávku představivosti ale i zkušeností. Nezřídka se totiž například stává, že se jednotlivé kusy nábytku do místnosti nevejdou tak, jak byste si představovali nebo mohou překážet ve funkčnosti interiéru.
„Chyby většinou vznikají již při zadávání zakázky dodavatelské firmě. I několik centimetrů navíc totiž může v důsledku nadělat pěknou paseku. Typickým příkladem je třeba kuchyňská linka, která má vést pod oknem a jejíž rozměry jsou zaměřeny ve chvíli, kdy je okno zavřené. To, že poté deska kuchyňské linky překáží v otevření okna, však samozřejmě zákazník zjistí až ve chvíli, kdy má linku sestavenou doma,“ uvádí jeden příklad z praxe interiérová designérka Anke Glut. Takovýchto faux pas však může po celém bytě vzniknout hned několik.
Procházka růžovým sadem ale není ani jednání s řemeslníky. Ti jsou v dnešní době velmi žádaní a od toho se také odvíjí čekací doba. „Pokud dojde u jedné společnosti ke zpoždění se zakázkou, představuje to samozřejmě obrovský problém. Jednotlivé práce na interiéru na sebe totiž navazují a pokud není hotová jedna věc, nemůže se začít s něčím jiným. Proto je vhodné se na interiérového designéra obrátit už jen z toho důvodu, že má většinou k dispozici své smluvní partnery, pro které jsou jeho zakázky prioritní. Tento vzájemný vztah však zákazníkům může přinést i nemalé slevy na nábytek na míru či na práci řemeslníků jako takovou,“ dodává Anke.
Finanční úspory ovšem dosáhnete už jen tím, že designéra necháte jednotlivé kusy nábytku pořídit. Ten se totiž řídí předem navrhnuté a schválené vizualizace a při svých toulkách po obchodech s nábytkem nepodléhá unáhleným koupím. „Mnoho zákazníků se při rekonstrukci nechá snadno unést ve chvílích, kdy například vidí nějaký kus nábytku, který se jim líbí. Spontánně ho tak pořídí a následně zjistí, že se do interiéru vůbec nehodí. Nebo, a to je horší varianta, pořídí natolik unikátní věc, že jí poté musí podřizovat ostatní vybavení místnosti. Proto je vizualizace naprosto stěžejní pro jakoukoli další práci,“ vysvětluje Anke Glut, proč by měli lidé rekonstruující interiér nad každou koupí raději dvakrát přemýšlet.
Pomineme-li však finance jako jeden z důvodů, kvůli kterému lidé nechtějí služeb interiérového designéra využít, je nutné zmínit i další častou obavu. Mnoho lidí totiž předpokládá, že interiér zařízený dle designéra nebude dostatečně odpovídat jejich představám či nebude odrážet jejich osobnost. „Tuto obavu samozřejmě chápu, ale dle mého pramení z toho, že si lidé nedokážou představit, jakým způsobem interiérový designér vlastně pracuje. Jakékoli formě spolupráce totiž vždy předchází osobní schůzka s klientem, na které se designér snaží klienta především poznat a pochopit, co od finálního výsledku očekává, co má rád, jakým způsobem tráví volný čas apod. Ke spolupráci by poté mělo dojít jen v případě, jsou-li obě strany na stejné vlně. Pak totiž může interiérový designér vytvořit opravdu něco, co bude klientovi blízké,“ uzavírá Anke Glut.