Prodej nemovitosti za pomoci realitního experta: Jak vám může ulehčit?

Prodej nemovitosti za pomoci realitního experta: Jak vám může ulehčit?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Prodej nemovitosti není, ač si spoustu lidí myslí opak, jednoduchým počinem. Vyžaduje totiž řadu bezchybných kroků, od prezentace nemovitosti přes pořádání osobních prohlídek a tvorbu smluvní dokumentace až po finální přepis vlastnictví. Celý proces zároveň nelze vměstnat do krátkého časového úseku, a jedná se tak o poměrně vyčerpávající životní krok. Lze si ale prodej nemovitosti nějak zjednodušit?

Služby realitního makléře

V České republice jsou realitní makléři častým předmětem diskuzí. Jejich pověst je totiž vcelku nevalná a vzhledem k množícím se negativním zkušenostem se tomu pravděpodobně nelze ani divit. Hlavním problémem je totiž v tuto chvíli fakt, že pro provozování této živnosti stačí mít v tuzemsku pouze živnostenský list, a žádná jiná omezení se realitních zprostředkovatelů netýkají. A přestože to vypadá, že nás do budoucna čeká v tomto ohledu zlepšení a plánuje se zavádění přísnějších pravidel, které si kladou za cíl zvýšit úroveň poskytovaných realitních služeb, any nyní není třeba házet flintu do žita.

Narazíme-li totiž na prověřeného a solidního realitního makléře, máme při prodeji nemovitosti téměř vyhráno. Otázkou ovšem zůstává, jak na prověřeného a solidního makléře narazit a v čem nám konkrétně dovede pomoci.

Výběr realitního makléře

Přestože je v Čechách realitních makléřů poměrně dost, výběru toho správného tento fakt určitě nepomáhá. Doporučujeme se však držet referencí předchozích klientů, jejichž spokojenost či nespokojenost hovoří za vše. „Asi nic nevypovídá o práci realitního makléře tolik jako kus odvedené práce. Při výběru konkrétního makléře proto doporučuji pozeptat se po známých a zjistit, jak byli oni spokojeni při prodeji či koupi nemovitosti,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska a na trhu působí již 25 let.

Proč bychom ale tedy měli platit za realitní služby? „Nástrah při prodeji nemovitosti číhá hned několik. Zpravidla se například setkáváme se špatným stanovením nabídkové ceny, což se možná nezdá být takový problém, ale již tento krok dokáže ohrozit prodej jako takový. Stanoví-li majitel nemovitosti cenu moc nízko, přijde o značnou část financí. A pokud ji zase stanoví moc vysoko, o nemovitost nebude zájem a v případě postupného snižování ceny se zase stane podezřelou. Správná nabídková cena je proto pro prodej naprosto klíčová,“ upozorňuje Kindl na častou chybu majitelů nemovitostí.

Dalším rizikem je však i nedostatečná příprava nemovitosti na prodej či ledabylost při vyhotovení smluvní dokumentace. „I když se někdo nerozhodne využít služeb realitního makléře, profesionální právní servis pro přípravu smluvní dokumentace je stěžejní. Celá problematika je natolik složitá, že opravdu nedoporučuji, aby se do ní kdokoli bez potřebného know-how pouštěl. Není to však jen smluvní dokumentace, s čím může realitní makléř prodejci pomoci. Troufám si říct, že hlavní výhodou je hlavně i časová úspora. Realitní makléř totiž vezme veškeré kroky spojené s prodejem na svá bedra a klientovi podstatně ulehčí,“ uzavírá Kindl za realitní kancelář Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?