Prohlídka nemovitosti se znalcem pomáhá otevřít kupujícím oči a ušetřit nemalé náklady

Prohlídka nemovitosti se znalcem pomáhá otevřít kupujícím oči a ušetřit nemalé náklady

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail
Inspekce nemovitostí je relativně nová služba a výdobytek moderní doby. Přišla k nám před pár lety ze západních trhů, kde je prověření realit nezávislým odborníkem běžnou součástí nákupu. V poslední době je u nás prověření nemovitostí před koupí čím dál populárnější hlavně proto, že kupujícím šetří čas a především nemalé finance. Ani novostavba a byt či dům po rekonstrukci totiž nejsou zárukou technické kvality bez vad. Ty nemusejí být na první pohled zjevné a mohou se výrazněji projevit až s odstupem týdnů a měsíců, kdy je nemovitosti v každodenním užívání.

Napadá vás otázka, jak se proti takovým rizikům pojistit? Pokud nejste povoláním stavař či architekt a nikoho s podobnou specializací nemáte ani v rodině či okruhu známých, pak jen stěží. I když za nemovitost platíte řádově miliony, nedostanete do ruky žádný papír dokladující zevrubně skutečný technický stav nemovitosti. Prohlídka nemovitosti není z tohoto pohledu žádnou formalitou, ale naopak klíčovým momentem.

„Během předkupní fáze je v zájmu každého zájemce o koupi důkladně prověřit skutečný právní a technický stav nemovitosti, a nekupovat tak zajíce v pytli. Pozdější rozčarovaní z vad, které nebyly při nákupu zjevné, bohužel není výjimkou, ale běžnou praxí. V řadě případů se s nimi pojí i dodatečné nemalé náklady v řádu desetitisíců až statisíců,“ říká David Novotný, majitel a zakladatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která na našem trhu působí více než deset let.

Zcela běžně se tak můžete setkat s nekvalitními materiály, překročenými normami, poškozenými povrchy, vadnými elektroinstalacemi či hydroizolacemi a nekvalitní realizací stavby. „Důkladná a profesionální inspekce nemovitosti dělá z koupě bytu nebo domu mnohem transparentnější a férovější transakci. Je to nesmírně cenný a objektivní podklad, který slouží i pro stanovení odpovídající ceny či vyjednání nezanedbatelné slevy s ohledem na zjištěné vady. Pod technickým stavem se skrývají parametry jako statika, hydroizolace, střecha a vnější stav budovy, elektroinstalace a akustika. Žádná z těchto oblastí se nesmí opominout, pokud nechcete, aby se váš sen o spokojeném a klidném domově rozpadl na kousky po pár měsících v novém bydlení,“ radí David Novotný z Bohemian Estates. Spekulativní v mnoha případech bývá i právní stav a úplnost či transparentnost související dokumentace

Vsaďte na nezávislé realitní profesionály

Nezávislým profesionálem často bohužel není ani realitní makléř, který vystupuje jako zprostředkovatel obchodu. V zájmu plynulosti celé transakce je v jeho zájmu spíše eliminovat všechny potenciální zádrhele, které brání rychlému uzavření kupní smlouvy. Může se proto stát, že z jeho strany nebudete na možné problémy vůbec upozorněni, ať už úmyslně či neúmyslně. „Z vlastní zkušenosti doporučujeme přizvat si na prohlídku nezávislého znalce a konzultovat také právníka. Celý proces posouzení skutečného stavu nemovitosti je nesmírně časově náročný a vyžaduje odborné technickoprávní znalosti, jež většina kupujících přirozeně nemá. Zkušenosti jsou také třeba během jednání o ceně a posuzování, zda je kupní cena odpovídající vzhledem k okolnostem, stavu objektu a situaci na realitním trhu,“ vysvětluje David Novotný.

Společnost Bohemian Estates International se zabývá širokým spektrem služeb v oblasti nákupu, správy i prodeje nemovitostí, věnuje se i developmentu. „Kromě samotné inspekce nabízíme v předkupní fázi i poradenství a služby v oblasti vyhledání vhodné nemovitosti a posouzení ceny a ekonomiky celé investice s ohledem na její návratnost a zhodnocení do budoucna,“ doplňuje Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?