Pusťte se do textilních hrátek s barvami ve spreji a ozvláštněte si tak svůj šatník nebo domov

Pusťte se do textilních hrátek s barvami ve spreji a ozvláštněte si tak svůj šatník nebo domov

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Mezi jednoduché textilní techniky patří i takzvané sprejování akrylovými barvami přes šablony. Není to nic složité a je to skvělý způsob kratochvíle teď v létě, třeba na zahradě nebo o víkendu na dvorku na vaší chatě nebo chalupě. Můžete si jednoduchým, zato efektním způsobem zkrášlit vaši garderobu nebo domácnost.

Postup není žádná raketová věda, ve zkratce řečeno aplikujete textilní barvu ve spreji přes šablonu. Díky šabloně vytvoříte krásný motiv na plátěné tašce, povlaku na polštář nebo třeba tričku. „Akrylová barva na textil ve spreji má sytý pigment, je vodou ředitelná a dá se skvěle použít na všechny druhy látek. Maximálního efektu docílíte na světlém textilu – volte raději bavlnu nebo směs do 20procentního podílu umělého vlákna. Barvy jsou netoxické, takže do kreativního tvoření můžete bez starostí zapojit i děti,“ radí Lenka Pachmanová, majitelka a zakladatelka tvůrčí platformy Idea Creative. Veškeré pomůcky a výtvarné i kreativní potřeby nakoupíte za příznivé ceny na e-shopu Koralky-dekorace.cz. Mají tam jak akrylové barvy na textil, tak rozličné šablony pro sprejování na výběr v několika velikostech.

Postup krok za krokem

Co na toto DIY budete potřebovat? Jsou to hlavně akrylové textilní barvy ve spreji, šablony, sprej na šablony a bavlněnou tašku, tričko nebo třeba povlak na polštář. Vypraný povlak na polštář, tašku nebo jiný textil si vypodložte kartonem nebo papírem, aby se vám barva nepropila. Barvy se spreji jsou tekutější, proto doporučujeme karton nebo dvě až tři vrstvy papíru.

Zadní stranu šablony nastříkejte sprejem na šablony a po půl minutě přiložte k textilu, šablona tak lépe přilne. Vyplatí se vám do něj pár korun investovat. Díky spreji na šablony docílíte dočasného přilepení. Lepí i na několik opakování. Je dokonalým pomocníkem pro nanášení šablony na textilie, dřevo, kov nebo sklo. Zajistí přilnavost k dekorovanému povrchu a zabrání protečení barvy a posouvání šablony.

Dále zvolte barvu, kterou chcete použít, a dobře promíchejte třepáním. Doporučujeme si udělat zkoušku nejprve nanečisto například na papír, abyste získali představu, jak se se sprejem zachází. Předejdete tak zklamání, pokud by první aplikace nevyšla. Aplikujte na textil ze vzdálenosti zhruba 20 cm. Můžete použít více motivů, tady záleží na vaší fantazii. Nechte zaschnout 24 hodin a barvu přežehlete přes pečicí papír nebo po rubové straně po dobu pěti minut bez páry na stupeň dle složení materiálu.

Ihned po použití je nutné trysku a tělo rozprašovače vymýt pod tekoucí vodou, předejdete tak ucpání rozprašovače. Vyčistit je nutné i šablonu. Umyjte ji v teplé jarové vodě a jemně vysušte ručníkem. Pozor na jemnější motivy, hrubým zacházením je můžete poničit nebo polámat.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?