Rádi byste vstoupili do světa tradingu, ale chybí vám zkušenosti? Pro začátek si vystačíte s odhodláním

Rádi byste vstoupili do světa tradingu, ale chybí vám zkušenosti? Pro začátek si vystačíte s odhodláním

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Svět obchodu se v posledních letech stává čím dál atraktivnějším pro široké spektrum lidí, kteří ve svém profesním životě hledají něco více než jen tradiční práci. Trading sám o sobě umí totiž být velmi dynamický, přesto stabilní, a je-li odváděn dobře, může být závratně ziskový. Ve spojitosti s obchodováním však lidé často hovoří i o adrenalinu a o tom, že žádný den není stejný jako ten předešlý. Dle Jaroslava Brychty, hlavního analytika brokerské společnosti XTB, je to ale systém a řád, co vám s obchodováním na začátku nejvíce pomůže.

„Od března tohoto roku, kdy vypukla pandemie koronaviru, evidujeme na našich účtech rekordní aktivity. Do obchodování se totiž pouští nejen občasní investoři, ale také lidé, kteří v minulosti vstup do světa tradingu dlouhodobě zvažovali a nyní získali příležitost do něj vstoupit na dobré ceně,“ uvádí pro zajímavost Jaroslav Brychta z brokerské společnosti XTB.

Ta na trhu existuje již 15 let a je aktuálně považována za jednoho ze světových lídrů ve světě forexu, CFD, komodit, indexů i klasických akcií. Obchodníci u XTB mohou k tradingu a investicím využít inovativní platformu xStation 5 – funguje na PC a také jako mobilní aplikace, díky čemuž mohou tradeři sledovat aktuální vývoj trhů kdekoli a kdykoli. „Pro úplné nováčky představuje platforma xStation 5 jednoznačně výhodu. Má jednoduchý a intuitivní design a je možné si na ni vybrat z více jak 4000 instrumentů,“ dodává Brychta.

Pro to, abyste do světa obchodování vstoupili úspěšně, jsou ale důležitější jiné aspekty, než být neustále online. „Každý se domnívá, že trading je hlavně o zkušenostech a o tom, kolik času jste mu schopni obětovat. Všichni známe tvrzení, že na burze život nikdy nespí a že obchodníci nemají žádný soukromý život. To je ovšem pravda jen zčásti. Já si naopak myslím, že je na začátku velmi důležité stanovit si jasné dny a hodiny, kdy obchodovat a kdy nikoli. Říká se tomu konzistence a ta je pro tradera velmi důležitá,“ upozorňuje Jaroslav Brychta.

Kromě toho jsou však součástí konzistence i jasně daná pravidla. „Jakmile si trader stanoví vlastní obchodní strategii, vřele doporučuji na ni za všech okolností spoléhat a držet se jí. Jen díky tomu je možné si utvořit pozitivní návyky, což se obchodníkovi následně vrátí a pomůže mu to k dlouhodobé ziskovosti. Pokud totiž jednáme na základě emocí a aktuálních pocitů, odvádí nás tento přístup od uskutečňování dobrých rozhodnutí,“ říká Brychta. Jeho slova se přitom dají vysvětlit i tak, že když jako obchodník nemáte jasně stanovená pravidla, ztrácíte svůj čas přemýšlením nad tím, co máte udělat místo toho, abyste to rovnou udělali. Tím odvracíte svou pozornost od trhů a přestáváte jim rozumět.

Dle Brychty je poté stěžejní i notná dávka odhodlání. „Málokdy se stane to, že poprvé v životě zainvestujeme a okamžitě začneme vydělávat. Tak to není a trading nelze brát jako investici s okamžitou návratností. Naopak, zobchodování nějaké komodity může trvat několik týdnů až měsíců a prvotní návratnost ani nemusí být nikterak vysoká. Proto je důležité mít odhodlání a nevzdávat se při prvním neúspěchu,“ uzavírá Jaroslav Brychta za brokerskou společnost XTB.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?