Realitní trh na sklonku roku 2019. Doporučení pro potenciální kupující a prodávající

Realitní trh na sklonku roku 2019. Doporučení pro potenciální kupující a prodávající

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Blíží se konec roku, a tak nastává čas vystavit realitnímu trhu „účet“. K dispozici je řada ukazatelů a statistik, které dovolují uplynulý rok zhodnotit a odhadnout trendy pro ten následující. Ceny bytů v Česku jsou na historickém maximu a podle nejnovějších dat Eurostatu je tempo jejich růstu v u nás šesté nejvyšší v rámci Evropské unie. Výsledkem je pozvolna opadávající zájem o nákup nemovitostí. Jaké z toho plyne doporučení pro ty, kteří by chtěli nemovitost koupit nebo prodat? Radí Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov Reality.

Konec roku zastihl trh s realitami v situaci, kdy zájem o nemovitosti pomalu ochlazuje. Jednou z hlavních příčin jsou vysoké nabídkové ceny nemovitostí a dlouhodobě strmý růst cen. V tomhle směru jsou ceny nejvíce vyšponované v hlavním městě, kde těch, kteří by si mohli dovolit bydlení ve vlastním, zkrátka už moc nezbylo. I éra levných hypoték je dávno za námi a zpřísnění pravidel pro jejich poskytování ze strany České národní banky pokles zájmu o nákup nemovitosti ještě prohloubilo.

„Realitní trh nelze vnímat ve vzduchoprázdnu, je součástí celého ekonomického systému. Poptávka po nemovitostech je úzce spjata se všeobecným hospodářským růstem a náladou ve společnosti. Nezaměstnanost se dlouhodobě drží na historicky minimálních hodnotách, roste průměrná mzda i zisky firem a to jde ruku v ruce s vyšší poptávkou po nemovitostech. V této situaci jsme nyní i my teď – dokud to tak bude, nedá se významnější pokles cen očekávat,“ říká Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která je na trhu už dvacet pět let. Zaměřuje se na nemovitost v Praze, Berouně a Středočeském kraji.

Doporučení pro ty, co chtějí prodávat

Pokud vlastníte nemovitost, kterou chcete prodat, lepší čas než teď už podle odborníků nebude. „Zásadně příhodnější okamžik na prodej nemovitosti v blízké budoucnosti neočekáváme. Zvláště pokud se o nemovitost nechcete dlouhé roky starat, spravovat ji a pronajímat, s klidným svědomím se do prodeje můžete pustit teď. Nabídka nemovitostí, zvláště novostaveb, se zvětšuje, oproti tomu počet prodaných nemovitostí zaznamenává pokles. Do budoucna proto očekáváme, že se bude průměrná doba, za kterou se reality prodávají, prodlužovat,“ říká Jakub Kindl z Domov Reality.

Doporučení pro ty, co chtějí kupovat

U nákupu je rozhodující i motivace, proč nemovitost chcete koupit. Položte si tedy otázku, zda ji chcete koupit na dlouho, anebo chcete investovat a za pár roků ji dost možná zase uvolnit do oběhu. „Je tu vysoká pravděpodobnost, že ceny budou do pár let nižší, spekulace s investicemi se tedy nemusejí vyplatit. Pokud chcete koupit nemovitost za účelem dlouhodobého vlastnictví, zhruba deset let a více, jděte do koupě i za dnešní ceny. Díky tomu, že je menší zájem, je vyšší šance, že narazíte na nabídku za dobrou cenu anebo se vám podaří pádnými argumenty vyjednat slevu,“ uzavírá Jakub Kindl.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?