S fotovoltaikou dál neotálejte, na jaře bude pozdě

S fotovoltaikou dál neotálejte, na jaře bude pozdě

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože se v posledních týdnech objevují zprávy o tom, že dodavatelé energií začali zlevňovat a ceny elektřiny a plynu zamířily dolů, vyhráno ještě není. Nejčernější scénáře předchozího roku se sice nenaplnily, situace je ale nadále nestabilní. Jak se budou ceny energií dále vyvíjet je nyní těžké predikovat a stále platí, že by se lidé měli snažit být co nejvíce energeticky soběstační. Během roku 2022 se tak mohutně zvýšila poptávka po fotovoltaikách a termíny na její instalaci se mohou protáhnout na dobu 6 měsíců a více.

Pokud jste tak plánovali mít fotovoltaiku hotovou na následující jarní a letní sezonu, je nejvyšší doba začít celý projekt řešit. Počáteční investice do fotovoltaiky není nízká, můžete na ni ale získat dotace. Jaké jsou podmínky dotace?

Dotační program

Dotace na fotovoltaiku lze čerpat z dotačního programu Nová zelená úsporám. Žadatelé musí splnit několik podmínek, které byly naposledy upraveny v roce 2021 a měly by platit až do roku 2025. Na žádost o dotaci už není moc času, podat ji musíte do 15. března. Dotaci mohou využít majitelé i stavebníci rodinných domů a také nabyvatelé rodinných domů. Dotaci lze využít jen na fotovoltaiky umístěné na střechách budov, nikoli na samostatně stojící fotovoltaiky na pozemku.

Mezi podporované varianty fotovoltaiky patří fotovoltaiky na přípravu teplé vody, fotovoltaiky bez akumulace, fotovoltaiky s akumulátorem do baterií, fotovoltaiky s tepelným čerpadlem a také ostrovní elektrárny. Při podání žádosti nemusíte dodat energetický posudek a dokonce ani projektovou dokumentaci. Je ale potřeba doložit doklady prokazující výměnu starého zdroje tepla včetně daňových a účetních dokladů za realizaci. Díky dotaci lze pokrýt až 50 % nákladů na pořízení fotovoltaiky, tuto částku lze ještě zvýšit kombinací s dalšími úspornými řešeními, jakým je například domácí dobíjecí stanice.

LAMA HOME

LAMA HOME, nejmladší divize českého energetického holdingu LAMA ENERGY GROUP nabízí pomoc s vyřízením žádosti o dotaci jakou součást svých služeb při realizaci fotovoltaiky. Ta trvá od tří do šesti měsíců, nejdelší fází je vyřízení připojení do distribuční sítě. Fotovoltaika se realizuje na klíč. Tak, aby odpovídala vašim potřebám a zároveň splňovala podmínky dotačního programu.

Díky fotovoltaice můžete ročně ušetřit až 9,5 MWh elektrické energie, což výrazně uleví rodinnému rozpočtu. Nevyužitou energii navíc můžete zpětně odprodat. Ani kapka elektřiny tak nepřijde nazmar. Doporučujeme ale začít jednat, ať už kvůli realizaci nebo kvůli žádosti o dotaci. Čas na podání žádosti se krátí a celý proces je poměrně zdlouhavý. LAMA HOME  vám ovšem se vším pomůže a vyřídí i administrativní úkony. Buďte na další sezonu připraveni a nenechte se zaskočit možným nepříznivým vývojem na trhu s energiemi.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?