Seznamte se s trendem jménem scrapbooking

Seznamte se s trendem jménem scrapbooking

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Jste kreativní duše, rádi si uchováváte hezké vzpomínky a klasická fotoalba vás už nudí? Pak je nejvyšší čas prozkoumat fenomén scrapbookingu, který představuje v digitální době ideální způsob zachycování a archivování vzpomínek včetně fotek. Jak se do toho pustit, co potřebujete do základní tvůrčí výbavy a kde čerpat inspiraci?

„Scrapbooking je způsob zpracování fotoalb, deníčků, přáníček, oznámení nebo dárků. Anglické slovo je složeninou slova „scrap“, což znamená ústřižek, a book, tedy kniha. Volně přeloženo to tedy znamená knihu ústřižků. Dříve si lidé rádi listovali fotoalby a nad každou fotkou se zastavili a zavzpomínali na její příběh. Dnes si už málokdo najde čas na zpracování obrovského množství fotek, které je díky chytrým telefonům snadné pořizovat v dobré kvalitě. To je o důvod víc, proč k tomu přistoupit jinak a založit si moderní album fungující na novém principu,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka platformy pro všechny nadšené tvůrčí osobnosti Idea Creative.

Funguje to velmi jednoduše. Koupíte si fotoalbum nebo knihu s prázdnými listy a začnete do ní zaznamenávat svým vlastním stylem. Způsob, jakým ji budete plnit a dotvářet, je jen na vás. Pomocí fotek a různých výstřižků můžete vyprávět váš vlastní unikátní příběh se všemi podrobnostmi. Na rozdíl od Instagramu či přeplněné složky s fotkami v telefonu tak můžete uchovat vaši výpověď o životě i pro další generace. Tím, že budete scrapbook tvořit, si nejen zrekapitulujete a připomenete to, co jste zažili, ale zároveň ještě podporujete kreativní myšlení a tvůrčí rukodělnou činnost. Od rozhodnutí začít a zorganizovat si svůj vlastní scrapbook je to už jen pár kroků do obchůdku s kreativními potřebami, kde můžete pořídit všechny pomůcky. Abyste hned na začátku neutratili tisíce za pokročilé pomůcky, podívejte se na menší e-shopy, které jsou dobře zásobené, ale zároveň se tam dají sehnat pomůcky za rozumné peníze.

Pro všechny scrapbookáře a ty, co tvoří s papírem, je na webu Koralky-dekorace.cz vyhrazená speciální kategorie. Naleznete tam nejen klasické kreslicí kartony různých velikostí a gramáže, ale také nádherné scrapbookové papíry potištěné různými motivy. A bez čeho se do začátku neobejdete?

Samozřejmě to jsou fotky a různé vzpomínkové předměty, fotoalbum či kniha s prázdnými listy (vybírejte velikost dle libosti), nůžky, lepidlo, oboustranná lepicí páska a různé dekorační prvky, jako jsou třeba samolepky, dekorativní papíry, speciální pera na ručně psané poznámky a vzkazy, raznice a razítka, ozdobné děrovačky či třeba stuhy a mašle. „Pamatujte, že scrapbooking je kreativní disciplína, která už ze své podstaty nemá striktní pravidla. Nebojte se popustit uzdu fantazii a nezapomeňte, že kreativitě se meze nekladou,“ dodává Lenka Pachmanová.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?