Skvělé nápady, jak za málo peněz ozvláštnit váš domov

Skvělé nápady, jak za málo peněz ozvláštnit váš domov

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Mnoho lidí žije v přesvědčení, že nemá dostatek prostředků na to, aby svému domovu dopřáli stylový a útulný šmrnc. Na to, abyste si své hnízdečko vylepšili, však nepotřebujete utratit životní jmění. Je to hlavně o citu a fantazii. Někdy však není jednoduché přijít na to, co interiéru chybí, nebo jak ho vytáhnout a povýšit na prostor s osobitým duchem. Nechte se inspirovat nápady bytové designérky Anke Glut, jak si zařídit originální bydlení.

„Útulnost je při zařizování obydlí do jisté míry subjektivní. Existují interiéry, které jsou do posledního detailu vyladěné, pyšní se luxusním provedením a jsou přehlídkou designu. Nemusejí přitom splňovat tato kritéria,“ říká Anke Glut, interiérová designérka.  Dominantní roli v nich většinou hrají materiály jako sklo, beton a kov. Barevná škála se kloní spíše k neutrálním odstínům bílé, šedé a černé nebo pracuje se studenými odstíny. Taková koncepce je v souladu s moderními trendy, které fandí minimalistickému provedení a čisté severské kráse. Ve výsledku pak domov může působit studeně a odtažitě. Jak je to ale s pravým opakem – interiérem, který působí jako pohlazení na duši a kde se budeme cítit skvěle?

Čistka nepotřebných věcí

Než se pustíte do proměny, zbavte se všech nefunkčních a nepotřebných věcí. „Pamatujte, že všeho moc škodí, a u bytových doplňků to platí dvojnásob. Nekompromisně odstraňte všechny lapače prachu a nahromaděné tretky. Nepřehánějte to ani s kupováním nových dekorací. Domov by neměl působit překombinovaným dojmem skladiště,“ radí Anke Glut. Pokud jste manuálně zruční, zvolte způsob úpravy „udělej si sám“. Je to kreativní a zároveň levný způsob, jak si zkrášlit domov, a navíc jde o recyklaci starých věcí, které tak získají nový háv nebo budou sloužit jinému účelu.

Textil mnoha podob a využití

Textilní prvky hrají v domácnosti klíčovou úlohu. Nejenže jsou praktické, působí navíc esteticky. Jde o různé přehozy, polštáře, deky nebo závěsy. „Začněte tím, že se zbavíte starých záclon. Moderní interiéry si žádají volná okna, proto vsaďte raději na závěsy. Pokud máte základ pokoje vymalován v tmavě barvě, doplňky volte ve světlejších odstínech. Vyhoďte starý a notně prošlapaný koberec a podlahu pokryjte třeba vinylem. Pokud budete chtít jednotvárný dojem této podlahové krytiny trochu narušit, pořiďte si originální kusové koberce s nízkým či středním vlasem,“ doporučuje Glut.

Relaxační koutek

Vytvořte si v bytě výsostné území pro nerušený odpočinek. Dominantním prvkem by mělo být pohodlné křeslo, jehož náruč přímo vybízí k slastnému lenošení. „Jako stvořené je pro tento účel křeslo typu ušák. Pokud investovat do nějakého kusu nábytku, nechť je to právě on. Ušák je určen pro dlouhé sezení, ať už s knihou, nebo bez. Samozřejmostí by tedy měl být maximální komfort bez zdravotních následků. Důležitý není jen design, ale také kvalitní konstrukce s dobrým anatomickým tvarováním,“ upozorňuje Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?