Současná koronavirová krize přináší i skvělé příležitosti pro obchodující nováčky

Současná koronavirová krize přináší i skvělé příležitosti pro obchodující nováčky

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Světové finanční trhy jsou poslední týdny a měsíce extrémně volatilní a na trzích vládne chaos. Jak říká hlavní analytik brokerské společnost XTB Jaroslav Brychta, trh nemá žádné zkušenosti s tak rychlým zastavením ekonomiky, které je navíc doprovázeno navíc zcela nejistým výhledem. Jak současnou situaci na finančních trzích nakažených koronavirem vnímá? A proč chaos a nejistota na trhu láká do obchodu i nezkušené nováčky?

Během krize na finančních trzích způsobené masivním šířením koronaviru jsme byli svědky největšího jednodenního propadu amerických indexů od kolapsu v roce 1987 a pár dnů na to zase největšího jednodenního růstu za posledních 87 let. Implikovaná volatilita vylétla na vyšší úrovně než během finanční krize v roce 2008 a rychlost pádu akcií byla místy skutečně dech beroucí. „Trh nemá žádné zkušenosti s takto rychlým zastavením ekonomiky, které je doprovázeno navíc zcela nejistým výhledem. V posledních dnech se situace začala trochu zklidňovat. Je před námi i nadále spousta neznámých a vysoká volatilita tu proto pravděpodobně nějakou dobu zůstane,“ říká hlavní analytik brokerské společnosti XTB Jaroslav Brychta.

Kdo by si však myslel, že současná situace je jen pro zkušené obchodníky, mýlil by se. „Na přelomu roku se sešlo několik velkých událostí, které přilákaly nové obchodníky. Chování trhů v posledních týdnech nabralo vyšších obrátek a logicky se stalo velkým tématem v médiích. Historické pohyby, které jsou zmiňované v médiích, jsou velkým lákadlem pro začínající obchodníky, ale i pro zkušené obchodníky, kteří potřebují vlastní portfolia přestavět nebo navýšit expozici. Hlavní podstata aktuálních výprodejů je pro většinu obchodníků lépe uchopitelná než například klasická fundamentální analýza. Každá krize je zároveň i velkou příležitostí. Současná situace je unikátní šancí k nasbírání zkušeností,“ říká Jaroslav Brychta.

Rady pro začínající obchodníky

„Doporučuji zaměřit se na několik instrumentů, vést si obchodní deník, najít si takový styl obchodování, který bude příjemný na psychiku. Nenechat se svázat pocitem, že mi něco utíká, protože příležitostí je dost. Abyste jako nováček přežili tržní propady, doporučuji začít pouze s kapitálem, který jste ochotný ztratit. Důležité je také nevidět v trzích okamžitý zisk, najít si denní režim analýz a obchodování. Součástí toho je i umění přiznat ztrátu – nenechte jeden špatný obchod pokazit celý váš účet,“ radí Jaroslav Brychta z XTB.

Společnost XTB poskytuje svým klientům pravidelnou informační podporu, která je nutná pro správné rozhodování. Patří k ní ranní komentáře, analytické zprávy přímo do platformy xStation s napojením na službu Traders Talk. Dále k ní patří živý stream o obchodování Live Trading, který se vysílá každý všední den, a jednou měsíčně ho doplňuje akciový Live Trading. Jako zdroj vzdělávání je také veřejně dostupný záznam z online konference zaměřené na téma obchodování během aktuální mimořádné volatility.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?