Srpen je ideálním měsícem k návštěvě jižní Moravy

Srpen je ideálním měsícem k návštěvě jižní Moravy

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Statisíce Čechů plánují každý rok rutinní dovolenou u moře, nejčastěji v Chorvatsku nebo na severu Afriky. Vůči dovolené v tuzemsku býváme často skeptičtí, ale nemáme k tomu důvod. I u nás je co objevovat! Zkuste v srpnu třeba jižní Moravu. Tato oblast je plná krásných a dechberoucích míst, kde se dá strávit krásná dovolená nebo prodloužený víkend.

Jižní Morava je v druhé půlce léta bezesporu jedním z nejkrásnějších krajů v Česku. Je plná zajímavých míst, památek a výletních lokalit. Za zmínku stojí Moravský kras s více než tisícovkou jeskyní a známou propastí Macocha, rozlehlý Lednicko-valtický areál s Minaretem, Znojemsko s Národním parkem Podyjí i oblast Slovácka se svébytným folklorem. Co určitě vidět na jihu Moravy, když se tam vydáte na dovolenou?

Památky UNESCO

Jižní Morava se může pyšnit hned dvěma zásadními památkami UNESCO. První je brněnská Vila Tugendhat, skvost funkcionalistické architektury z raných 30. let minulého století. Projekt vypracoval německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, který tím přispěl k základům světové moderní architektury. Vila v době svého vzniku určila měřítka a parametry pro moderní bydlení.

Druhou památkou je Lednicko-valtický areál, přezdívaný zahrada Evropy. Celý areál je nejrozsáhlejší parkově upravenou krajinou na světě a čítá mnoho zajímavých míst k objevování. Kromě zámků v Lednici a Valticích je jeho součástí také plno drobných romantických staveb. Zmínit můžeme například Apollonův chrám, umělou zříceninu Janohrad, vyhlídkovou věž Minaret, kapli či kolonádu na Rajstně.

Moravský kras a okolí

Moravský kras je jedna z ekologicky nejčistších oblastí u nás s impozantní přírodou a více než tisícovkou podzemních jeskyní, v nichž můžete obdivovat křehkou krásu krápníkového světa. V rozsáhlých komplexech krápníkových jeskyní narazíte na spoustu přírodních zvláštností, jako je propadání vodních toků, poklesy terénu nebo ponorné říčky. Hluboká údolí s vápencovými skalními útesy slouží jako horolezecké terény. I když lezení po skalách nepatří mezi vaše koníčky, tamější příjemné a zdravé přírodní prostředí je ideální pro pobyt i výlety ve volné přírodě.

Mikulov

Dominantou Mikulova je barokní zámek obehnaný udržovanou zahradou. Vybrat si můžete jeden ze čtyř prohlídkových okruhů a zhlédnout můžete také atraktivní sezónní výstavy. Za vidění stojí i sedm století stará část města, kterou tvoří velké židovské ghetto. Vede jím naučná stezka starou židovskou čtvrtí, která má na trase dlouhé třináct kilometrů několik zastávkových bodů. Občerstvěte se pak na historickém náměstí, na němž v první polovině 17. století vyrostla řada renesančních domků. K těm nejvýznamnějším patří dům U Rytíře se sgrafitovou výzdobou. Spousty zajímavostí se dozvíte i v interaktivní vinařské expozici na zámku v Mikulově, kde je k vidění také obří vinný sud.

Slovácko

Moravské Slovácko se vyznačuje zejména bohatým, dosud živým folklorem s tradicemi lidových písní, krojů, tanců, slavností a tradičních řemesel. Přírodní hranici oblasti vytvářejí na severu hluboké listnaté lesy Ždánického lesa a pohoří Chřiby, na jihu Bílé Karpaty, biosférické rezervace UNESCO s orchidejovými loukami a vzácnou florou a faunou. Slováckem protéká řeka Morava a vytváří nádherné meandry obklopené lužními lesy. Atmosféru Slovácka dotváří populární vinařská turistika.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?