Svátek sv. Václava se blíží a s ním i den volna. Už máte plány?

Svátek sv. Václava se blíží a s ním i den volna. Už máte plány?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail
  1. září slavíme Den české státnosti a připomínáme si úmrtí sv. Václava, jednoho z hlavních zemských patronů, který byl zavražděn rukou svého staršího bratra právě v tento den roku 935. Využijte den pracovního volna a oslavte tento svátek výletem do míst, která vás svou atmosférou přenesou do dob dávno minulých.

Svatý Václav, český kníže a světec považovaný za patrona Čech a Moravy, byl zavražděn rukou vlastního bratra Boleslava právě 28. září roku 935 u Staré Boleslavi. Den jeho vraždy byl ustanoven jako státní svátek teprve v roce 2000. Nabízí se oslavit tento památečný den návštěvou míst, která jsou se svatováclavskou legendou přímo spřízněna, nebo se zúčastnit slavností nabízejících pestrý tematický program. Vydat se můžete na poutní místo u Staré Boleslavi spojené s mučednickou smrtí tohoto českého panovníka, či navštívit katedrálu sv. Víta na Pražském hradě, kde jsou ve Svatováclavské kapli uloženy ostatky. Anebo to můžete pojmout jinak, než bývá zvykem! Co třeba okusit středověkou atmosféru a zažít si toto nelítostné historické období na vlastní kůži?

Svatováclavské slavnosti na zámku v Dětenicích

Zámecký resort Dětenice ve spolupráci s vinařstvím Kutná Hora a Sklenkou Francie pořádá Svatováclavské slavnosti. Konají se 28. září od 11 do 19 hodin a vítáni jsou dospělí i dětští návštěvníci. A co dobrého popijete a ochutnáte? „Nebudou chybět dobrá vína z tuzemska i zahraničí. Přijďte ochutnat čerstvý burčák, česká a moravská vína i vína zahraniční provenience, např. francouzská a italská,“ láká milovníky vína Aneta Ondráčková, manažerka dětenického resortu. „A protože Dětenice jsou středověký svět sám o sobě, určitě nebudou chybět ani dobové speciality. Opékané divoké čuně a krocani, kuří hnátky, středověký burger, tradiční dětenické klobásky, domácí bramboráčky, kuba s divokými houbami a pro milovníky mořských plodů zase chobotničky, ústřice, krevetky a mušle. Budete moci ochutnat také svatováclavský svařáček,“ doplňuje Ondráčková. Středověké hodování doprovodí zábavný program v podobě rytířského klání, středověké kapely a tanečnic.

Lítá doba středověku

Rustikální způsob života, zájezdní hostince se starými kamennými zdmi a vysokými klenutými stropy, jadrná mluva, laskominy a lahodné moky, příznačná zábava a středověké kratochvíle. Na to vše se můžete těšit, vydáte-li se do vyhlášených Dětenic, nacházejících se shodou okolností poblíž Mladé Boleslavi. Středověká krčma zdaleka není to jediné, na co se mohou ti, co do Dětenic zavítají, těšit. V této vesničce na Jičínsku vznikl celý resort nabízející různorodé vyžití. Dominantou je místní barokní zámek, do kterého se můžete vydat na prohlídku. Původním záměrem majitele byla renovace a částečné zpřístupnění veřejnosti, ovšem posléze se přistoupilo k rozsáhlé renovaci jednotlivých budov. K zámku totiž patří rozličné objekty, jenž náležely k původnímu panství.

Naladit se plně na středověkou atmosféru je originální způsob, jak si připomenout dávnou událost z raného středověku. Dost možná nakonec budete rádi, že jste se narodili do jiné doby a dění okolo vás je vlastně jen hrou naoko.

 

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?