Teambuildingem se nezavděčíte každému, můžete to ale zkusit

Teambuildingem se nezavděčíte každému, můžete to ale zkusit

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Teambuilding je v posledních letech často diskutované téma nejen mezi zaměstnanci, ale i mezi těmi, kteří jej pořádají. Pokud je totiž dobře zorganizovaný a promyšlený, může do pracovního prostředí přinést mnoho pozitiv. V opačném případě však také dokáže napáchat pěknou neplechu. Kde ovšem najdete tuto poměrně tenkou hranici? A existují nějaká pravidla, která vám v organizaci teambuildingu pomohou?

Teambuilding jako součást příjemného pracovního prostředí

Ať už se jedná o velkou mezinárodní korporaci nebo menší rodinnou firmu, teambuilding by nikdy neměl být podceňován. Přesto se však nezřídka setkáváme s tendencí managementu tuto „povinnost“ odkládat. Na dobu, kdy bude méně práce nebo na dobu, kdy se to bude lépe hodit. Tato volnočasová aktivita ovšem nemá být něčím, co by si zaměstnanci měli zasloužit. Právě naopak, teambuilding má být nástrojem podněcujícím vřelejší vztahy na pracovišti a efektivnější pracovní výkony. Vedení firmy však zároveň slouží jako zpětná vazba a prověření celého týmu. Faktem totiž zůstává to, že nemalá část výkonu odehrávajícího se v práci závisí na vztazích odehrávajících se mimo práci. A ač se může stát, že se při teambuildingu vymyšlenou aktivitou ne vždy zavděčíte každému, není žádným tajemstvím, že tento počin podporuje pozitivní smýšlení zaměstnanců o zaměstnavateli. Ať už kvůli faktu, že pro ně něco udělal nebo třeba právě kvůli tomu, že si ukrojil ze svého volného času a projevil snahu své podřízené poznat i z jiných úhlů pohledu.

Jak přistupovat k organizaci

Jak se však ukazuje, nejnáročnějším úkolem je teambuilding zorganizovat. Výběr místa, naplánování aktivit, zajištění cateringu…To vše jsou činnosti vyžadující spoustu času, energie a zkušeností. Chcete-li tedy, aby výsledek stál za to. Pokud ovšem trochu tápete a nevíte si rady s tím, jakou možnost z poměrně široké nabídky vybrat, máme pro vás tip na jeden z nejoblíbenějších teambuildingů, které v Čechách můžete najít.

Řeč je o hře TEPfactor, která se nachází v malé vísce Chotilsko nedaleko Prahy a která nabízí program nejen pro skupiny přátel či pro rodiny, ale je ideální právě pro teambuildingové akce. „TEPfactor je inspirován známou pevností Boyard. Nenajdete tu však pavouky, hady či jinou havěť, ale na návštěvníky tu čeká 25 zapeklitých herních úkolů, jejichž řešení vyžaduje týmovou spolupráci,“ říká Lucie Chalupecká z TEPfactoru.

A právě týmová spolupráce, která je naprosto klíčová pro úspěšné zdolání hry, odkrývá nejen to, jak mezi sebou dokáží zaměstnanci spolupracovat, ale posouvá vzájemné vztahy na pracovišti kupředu. „V TEPfactoru musíte spolupracovat, komunikovat a pomáhat si, jinak nemáte šanci úkoly splnit. Nejslabší článek je tu zároveň ten nejsilnější a přestože může být přístup každého jednotlivce k plnění úkolů rozdílný, vždy je nutné, aby se dohodl celý tým. Za šest let fungování TEPfactoru jsme tu zocelili více jak 200 tisíc návštěvníků a utužili nespočet pracovních kolektivů. Právě na prověření a posílení týmové spolupráce jsme tu odborníci,“ dodává Chalupecká.

V TEPfactoru vás ovšem nenechají ve štychu ani s ostatními aspekty teambuildingu. Samozřejmostí je totiž zajištění profesionálního cateringu či doprovodných programů, možné je tu využít školící a konferenční prostory a zaměstnavatelé jistě ocení i možnost ubytování v plážových chatkách. Máte-li ovšem jakékoli další požadavky, v TEPfactoru se vám pokusí vyjít maximálně vstříc. „Troufám si tvrdit, že neexistuje nic, co bychom neuměli zařídit a pořadatelům teambuildingu jsou k dispozici naši zkušení event manageři. A přestože nemůžu stoprocentně říci, že by byl TEPfactor pro každého účastníka, naše bohaté zkušenosti s organizací takových akcí nám pomáhají k tomu, abychom zaujali drtivou většinu z nich,“ uzavírá Lucie Chalupecká za TEPfactor.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?