Technologie použité na výstavbu rodinného domu mají vliv na jeho tržní hodnotu

Technologie použité na výstavbu rodinného domu mají vliv na jeho tržní hodnotu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Důležitým faktorem ovlivňujícím tržní cenu nemovitosti je mimo jiné i to, z čeho je dům postavený. Technologií pro výstavbu rodinných domů existuje celá řada, a pokud nejste odborník na stavby či realitní expert, nemáte šanci skutečnou hodnotu s ohledem na použité technologie realisticky odhadnout. Myslete na to už v momentě, kdy stavbu zahajujete a rozhodujete se pro dodavatele jednotlivých řešení.

Ze zahraničí přicházejí stále nové a nové trendy a technologické postupy pro výstavbu domů, které mají přímočarý dopad na jeho hodnotu na realitním trhu. S tím jdou ruku v ruce zvýšené nároky na odborné znalosti pro výběr správných materiálů a technologií tak, aby se časem zhodnotily. Je totiž rozdíl, jestli stavíte tradiční zděnou stavbu z cihel, dřevostavbu postavenou sendvičovou technologií nebo modulární stavbu ze starých lodních kontejnerů. Do ceny se nepromítá jen použitá technologie a vstupní investice, ale také životnost domu, izolační vlastnosti, náklady na provoz a údržbu a další faktory.

Jedním z hlavních rozhodovacích kritérií bude určitě rozpočet, který máte k dispozici. Důležitou roli hraje také lokalita – ne každá technologie je vhodná do každé lokality. Klimatické podmínky jsou v České republice víceméně stabilní, nicméně i tak některé materiály a technologie nemohou být použity např. v záplavové oblasti. Dejte si pozor na kontrakty se zahraničními dodavateli, obzvláště těmi, kteří mají zkušenost hlavně se středomořskými stavbami. Ty v našich podmínkách nemusí obstát. Celý proces navíc prodraží logistika, kurzové rozdíly i formality jako smluvní zajištění a rozdílný legislativní rámec v cizí zemi.

Základní stavební materiál je rozhodující pro zvolené technologie – řeč je o výběru zdiva. Kromě ceny jsou důležité také vlastnosti jako nasákavost, životnost, tepelná izolace, odolnost v tahu a tlaku či akumulace tepla. Některé domy sice rychle a snadno vytopíte, avšak při větrání rychle chladnou, což je neefektivní. Zamyslete se také nad provozními náklady. S výběrem technologií a zdiva souvisí i to, jak bude dům vytápěn a odvětráván a jak bude řešená klimatizace a odvod přebytečné páry. To vše bude mít přímý dopad na provozní rozpočet. Pokud stavíte dům s vidinou, že tam chcete s rodinou strávit celý život, musíte zvážit vaše potřeby a finanční možnosti. Jednou postavený dům už bude těžké měnit, zjistíte-li později, že máte vysoké provozní náklady na život v něm.

Na trh technologií pro bydlení vstupuje silný energetický hráč

Česká firma LAMA Energy Group vstupuje do segmentu technologií pro bydlení a moderní novostavby a jako nejmladší divize se zaměří na profesionální projekce a realizace té nejlepší možné kombinace technologií, co se týče vytápění, větrání, chlazení, vody, elektroinstalací či dodávek energií. Patří mezi silné společnosti se stabilním obratem devět a více miliard korun ročně, má přes sedm set zaměstnanců, působí na třech kontinentech a může se pyšnit více než pětadvacetiletou tradici na trhu.  Mít na své straně pro projekt domu partnera s reputací a zázemím špičky v energetice s vlastním těžební infrastrukturou je obrovskou přidanou hodnotou. Kromě chytrého řešení technologií na klíč nabídne i řešení Smart Home na klíč s velmi jednoduchou regulací a designovými koncovými prvky.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?