Tipy, jak strávit s dětmi kreativní odpoledne venku

Tipy, jak strávit s dětmi kreativní odpoledne venku

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

To, jak moc se změnilo trávení volného času dětí, asi vnímá každý z nás. Nemá ovšem význam spekulovat nad tím, co tyto změny způsobilo, a naopak je na čase jednat a zkusit svým potomkům dopřát alespoň částečně tu samou zábavu, kterou si z dětských let pamatujeme my. A přestože je pro rodiče mnohdy pohodlnější být s dětmi doma, kde se většinou jsou schopné zabavit s nejrůznějšími hračkami, a dospělí přitom zvládnou dohnat nejrůznější domácí práce apod, pobyt na čerstvém vzduchu je prospěšnější pro obě strany. Jak ale své ratolesti venku zabavit a zároveň v nich probudit kreativního ducha?

Příroda místo encyklopedie

Vývoj dítěte a jeho schopností a znalostí má své tempo a v dnešní době lze využívat nespočtu dětských knížek či pořadů, které rodičům napomáhají k tomu, aby děti naučili rozeznávat barvy, tvary, zvířata a další. Přitom však kolikrát stačí vyjít ven a všechno, co chceme dětem předat, máme nadosah ruky. Příroda je totiž encyklopedie sama o sobě. Využijte barevného zbarvení stromů a květin a učte děti barvy. Nebo sledujte stopy zvířátek a probírejte s dětmi, jaké zvuky jednotlivá zvířátka vydávají. Nebo sbírejte spadlé listí a nechte děti, ať vám řeknou, z jakého stromu listí je. Možností je nespočet.

Vhodné je také brát je s sebou na sbírání nejrůznějších plodin. Aktuálně je například ideální situace na to, abyste šli na houby. Jejich sběr naučí děti se soustředit a rozeznávat, jaké druhy jsou jedlé a jaké naopak zdraví škodlivé. Jindy je s sebou zase můžete vzít na borůvky či jiné lesní plody. Fantazii se meze nekladou. Setkat se ovšem můžete s tím, že dětem nebude tato činnost připadat zábavná. Proto jí můžete okořenit nejrůznějšími soutěžemi apod. Nabízí se samozřejmě hra na to, kdo čeho nasbírá nejvíc, nemusíte však zůstat jen u toho, ale pracujte s různými obměnami a nezapomínejte, že je důležité děti motivovat, pokud chcete, aby si činnosti venku zamilovaly.

Sbírejte materiál na sezonní dekorace

Máte-li sami tvořivého ducha a baví vás vyrábění nejrůznějších přírodních dekorací do interiéru či na zahradu, využijte toho a vezměte své potomky s sebou na lov nejrůznějších přírodních materiálů. Neomezujte je přitom na sběr jedné konkrétní věci, ale zkuste jim nastínit, co byste doma následně chtěli vytvořit a dejte jim volnou ruku. Děti často vidí krásu i tam, kde bychom ji my dospělí neviděli, a tak vás kolikrát mohou překvapit. Nabízí se samozřejmě sběr nejrůznějších větviček, listí, šišek, mechu apod. Dávejte si však pozor na to, abyste dětem vysvětlili, jak se k těmto darům přírody chovat, co je v pořádku vzít domů a co naopak přírodě ubližuje.

Pokud vás tvorba takových věcí láká, ale nevíte jak na to, navštivte pro inspiraci nejrůznější obchody pro kreativce, kde vás mohou dle sezóny trochu nasměrovat. „Pro inspiraci k nám chodí lidé všech generací, kteří kolikrát s tvořivou činností teprve začínají. A jelikož je kreativita a její využití naše vášeň, snažíme se co možná nejvíce lidem přiblížit široké spektrum kreativního vyžití. Proto i často pořádáme nejrůznější workshopy, které mohou dospělí navštívit s dětmi a naučit se tu něčemu novému. Většinou to poté odstartuje tvůrčího ducha jak u malých, tak velkých a nejen, že se k nám daní účastníci poté vrací, ale jsou schopni sami vymýšlet podobné činnosti,“ říká Lenka Pachmanová, majitelka obchodu s výtvarnými a kreativními potřebami Idea Creative, který má své pobočky v Berouně, v Kladně a v Plzni.

Nezapomínejte však na to, že i od vás jako od dospělého se očekává, že se s dítětem venku trochu uvolníte a necháte vykouknout své dětské já. A přestože můžete mít na mysli tíhu každodenních starostí, jejich dočasné odsunutí na vedlejší kolej vám pomůže přijít na jiné myšlenky a dětem tak ukážete, jak může být den venku bez her či televize úžasný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?