Tipy na tři ikonické kousky, které vtisknou vašemu domovu osobitý ráz

Tipy na tři ikonické kousky, které vtisknou vašemu domovu osobitý ráz

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Stěhujete se do nového, rekonstruujete byt nebo jen toužíte oživit váš interiér vhodným kouskem nábytku? Nabídka na trhu je dnes nepřeberná a natolik různorodá, že se v ní ztrácejí odborníci i laici. Pokud se však poohlédnete po skutečných ikonách nábytku, neuděláte chybu a do vašeho obydlí vnesete kus nesmrtelné a věčně stylové klasiky. Vybrali jsme se známou designérkou Anke Glut  tři kusy nábytku, které měly to štěstí a dostaly se mezi ikony.

Nábytek, stejně jako jiné zboží na trhu, podléhá sezónním vlivům a módním trendům. Některé kusy nábytku si nás dovedou získat svým neotřelým provedením, poutavými detaily či inovativním designem natolik, že se do nich ihned zamilujeme. Avšak vyznačují se spíše nárazovou popularitou, jež nedovede z hlediska trvání odolat nemilosrdnému zubu času. „Naproti tomu je tu nábytek s nadčasovým designem, osvědčený desítkami let užívání a prověřený mnoha generacemi. Navzdory neustále se měnícím trendům si zachovává svoji univerzální platnost a nikdy nevyjde z módy. Kultovní kusy nábytku jsou vděčné při zařizování nebo oživování našeho domova, neboť se snadno integrují do jakéhokoliv typu interiéru,“ říká Anke Glut, známá bytová architektka a designérka.

Oblouková stojací lampa

Stojací lampa s pružným ramenem do oblouku svým vzhledem připomíná pouliční obloukovou lampu. Má jednoduchý, minimalistický a naprosto nadčasový design, pevný základ a dnes se nejčastěji umisťuje do obývacích pokojů nebo k vybavení „čtecího“ rohu v místnosti. Díky vysokému sloupu a obloukovému ramenu se světlo může snadno rozptýlit do velké plochy.

Křeslo ušák

Pohodlné křeslo pro relaxační účely by mělo být součástí každé domácnosti. K tomuto účelu se perfektně hodí křeslo zvané ušák. Za vynálezce typické konstrukce ušáku jsou považováni Francouzi, milovníci života a všeho krásného. Původně se vyráběla účelová, robustní křesla s důrazem na maximální pohodlí, později ho designéři doplnili o moderní design. Dodnes je neodmyslitelnou součástí vybavování současných prostor a platí za skvost děděný z generace na generaci. „Při výběru myslete na kvalitu. Předpokladem k tomu, aby křeslo vydrželo dlouho v dobrém stavu a mohly se z něj těšit i následující generace, je poctivé řemeslné a ruční zpracování. Křeslo musí mít bytelnou kostru a pevné spoje na jednotlivých dílech, zejména pak na sedací části, kde je největší tlak,“ radí Anke Glut, interiérová designérka, která se věnuje návrhům soukromých i komerčních prostor.

Skořápková židle

Židle se sedákem ve tvaru skořápky je stálicí v současných kuchyních, přestože na trhu není žádnou novinkou. Původně jde o návrh manželů Ray a Charlese Eamsových z 50. let minulého století. Motivací ke vzniku této ikonické židle bylo zadání přiblížit vytříbený design co největšímu počtu lidí. Kvůli požadavku na nízkou cenu manželský pár nejprve experimentoval s překližkou. Ta se ovšem neuchytila, proto se raději zaměřili na plast a možnosti vstřikování. Vznikla tak organická a elegantní skořápka bez opěrek, kterou posléze doplnila celá řada podstavců, z nichž nejtypičtější je dřevěná konstrukce.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?