Trápí vás nevábný dech? Zaměřte se na správnou ústní hygienu

Trápí vás nevábný dech? Zaměřte se na správnou ústní hygienu

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zápach z úst celosvětově trápí každého třetího člověka, trpí jím více než 30 % populace. Tento nepříjemný jev se odborně nazývá halitóza. Někdy ji mohou způsobovat různé zdravotní obtíže v oblasti žaludku či střev. Nejčastěji je však na vině nedostatečná ústní hygiena. Co můžete dělat, pokud se zápach z úst týká i vás?

Když je problém v dutině ústní

Nejčastější příčinou zápachu z úst je bakteriální nerovnováha v dutině ústní. Bakterie se v ústech vyskytují přirozeně a rozkládají mimo jiné bílkoviny ze slin nebo ze zbytků potravy. Během tohoto procesu se uvolňují těkavé sloučeniny síry, které se mísí s vydechovaným vzduchem. Tím vzniká zápach z úst.

Příčin bakteriální nerovnováhy je více a může ji způsobovat i zubní kaz, zánět dásní, a dokonce sucho v ústech způsobené poruchou tvorby slin (např. v důsledku ozařování), nedostatečným příjmem tekutin, kouřením nebo chrápáním. Podle lékařů má však na tomto problému lví podíl nedostatečná ústní hygiena.

Rizika špatné ústní hygieny

Cílem ústní hygieny je pravidelné odstraňování nahromaděného plaku. Ten se usazuje na zubech, v mezizubních prostorech, a dokonce i na jazyku. Pokud není pravidelně odstraňován, poskytuje ideální útočiště bakteriím způsobující špatný dech.

Nahromaděný zubní plak má i daleko závažnější následky. Přirozeně se vyskytující mikroorganismy v ústech se živí sacharidy ze zbytků potravy, které ulpívají na zubním plaku. Během tohoto procesu jsou vylučovány kyseliny a ty rozpouští zubní sklovinu. Zub je poté méně chráněn a náchylnější ke vzniku zubního kazu.

Pravidelná ústní hygiena tak hraje důležitou roli hned z několika důvodů. Jednak v rámci prevence zdraví dutiny ústní a jednak může pomoci vyřešit i zápach z úst. Za předpokladu, že jeho příčinou nejsou daleko závažnější zdravotní potíže.

Jak má vypadat správná ústní hygiena?

Podle studie LISTERINE® dosáhnete optimálních výsledků pravidelnou tříkrokovou péčí o zuby. Ta spočívá v čištění zubů zubním kartáčkem, používání dentální nitě a vyplachování úst ústní vodou dvakrát denně. Zubním kartáčkem mechanicky odstraníte zubní plak z povrchu zubů. Dentální nit se postará o mezizubní prostory. A ústní voda odstraní zbytky plaku i z míst, kam se kartáček ani niť nedostanou. Studie dokonce uvádí, že pravidelné používání ústní vody LISTERINE® redukuje zubní plak až pětkrát více než jen samotné čištění pouze zubním kartáčkem a dentální nití[1].

Snížená tvorba slin a aromatické potraviny

Někdy je na vině také sucho v ústech nebo konzumace aromatických potravin. Snížená tvorba slin může trápit kuřáky, způsobuje ji i alkohol či některé léky. Zápach z úst mohou zapříčinit vybrané aromatické potraviny, nejčastěji česnek či cibule. V takovém případě se ale jedná o krátkodobý problém, který můžete vyřešit vyčištěním zubů během dne. Při sobě vždy noste cestovní balení ústní vody LISTERINE®, která přináší okamžitou pomoc a zanechává dlouhotrvající pocit svěžesti.

Co dělat, když vás trápí špatný dech

Jestliže se potýkáte s nevábným dechem, nejprve se ujistěte, že dodržujete zásady ústní hygieny. Pokud problémy přetrvávají, je na čase navštívit zubaře. Ten vyšetří celou dutinu ústní, posoudí úroveň zubní a ústní hygieny a určí příčinu zápachu z úst. Ukáže-li se, že příčina není v ústní dutině, obraťte se na všeobecného praktického lékaře.

[1] Bosma ML, McGuire, JA, Sunkara A, et al. Efficacy of professional flossing, supervised flossing and mouthrinsing regimens on plaque: a 12-week, randomized clinical trial. J Dent Hyg. 2022 Jun; 96(3);8-30.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?