Umělecká tvorba vám pomůže hodit stres všedních dnů za hlavu

Umělecká tvorba vám pomůže hodit stres všedních dnů za hlavu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Život dospělého jedince není mnohdy jednoduchý. Chodíme do práce, staráme se o rodinu, tvoříme hodnoty. A ač se každodenní starosti mohou v globálním měřítku zdát banální, nezřídka se stává, že nám přerostou přes hlavu. Proto je důležité jednou za čas relaxovat a věnovat se jen a pouze svým myšlenkám.

Nutnost trávit čas sami se sebou a se svojí hlavou si však málokdo uvědomuje. Jedná se přitom o nejúčinnější způsob, jak si utřídit myšlenky. „Čím dál více pozoruji nutnost kreativního tvoření i u lidí, kteří se tomu doposud nikdy nevěnovali. K nám do obchodu již dávno nechodí jen umělci, ale dennodenně se tu setkávám s těmi, kteří jen hledají způsob, jak si doma na chvíli odpočinout,“ říká zakladatelka a majitelka obchodů pro kreativce Idea Creative Lenka Pachmanová.

Ta přitom zdůrazňuje, že to je právě tvůrčí činnost, která dokáže zahnat spoustu neduhů. „Ať už nás něco trápí nebo jen potřebujeme tzv. vypnout, jakákoli tvůrčí činnost je za tímto účelem naprosto geniální. A v důsledku ani nezáleží na tom, co budeme tvořit. Nejdůležitější je totiž tento proces sám o sobě. Dovolí nám totiž na chvíli nemyslet na každodenní starosti,“ dodává Pachmanová.

Že si ale neumíte představit, co byste tvořili a kdy byste na to měli najít čas? Začít můžete jednou z nepřirozenějších činností, a tou je kreslení, které lze praktikovat kdykoli a kdekoli. Vezměte si k ruce papír a tužku na cesty, do práce nebo jen doma k televizi a zkuste se alespoň na chvíli ponořit do své vlastní osobní bubliny. „Kreslení je velmi relaxující činnost a nejhezčí na něm je to, že nepotřebujete žádné zvláštní vybavení ani podmínky. Kreslit můžete kdykoli a kdekoli,“ říká Lenka Pachmanová.

Nechcete-li si ovšem jen tak bezmyšlenkovitě čmárat a přitom nemáte s kreslením žádné předchozí zkušenosti, zkuste nejprve malovat naprosto běžné věci, které vás obklopují. „Lidé mají tendence nechat se odradit prvním nezdařeným pokusem. Proto si na začátky kreslení doporučuji vybrat zcela obyčejný předmět, který vám leží na stole. Může to být mísa s ovocem, květina ve váze nebo jakákoli jiná věc, na které se lze naučit základům, jako je stínování a proporce. Tím zabijete dvě mouchy jednou ranou. Budete se soustředit na něco jiného, než jsou vaše starosti a přitom se v kreslení zdokonalíte,“ dodává Pachmanová.

A co ke kreslení budete potřebovat? Kromě papíru a obyčejné tužky můžete zvolit i profesionální psací potřeby, jako jsou například fixy a popisovače Chameleon. Ty svou unikátní funkcí posouvají kreslení na novou dimenzi. Jedním fixem vytvoříte hloubku, rozměr, přechody, zvýraznění, stínování a díky kombinaci nástavců můžete přeházet z barvy do barvy. Chameleon fixy a popisovače jsou britským výrobkem, můžete je ovšem zakoupit i v již zmiňovaných obchodech Idea Creative, které se nachází v Berouně, v Plzni a v Kladně.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?