Vhodně zvolená podlaha je nedílnou součástí interiéru, jak ji správně vybrat?

Vhodně zvolená podlaha je nedílnou součástí interiéru, jak ji správně vybrat?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Kvalitní a odolná podlaha je základem každého interiéru. Může vkusně doplňovat vybavení, určuje celkový design a pomáhá vytvořit útulné domácí prostředí. Jak ji ale vybrat a na co si dát pozor?

Podle jakých kritérií podlahu vybírat

Cena a vzhled jsou nejčastějšími kritérii, která hrají při výběru podlahy prim. Mnohem důležitější faktory jsou ale přitom odolnost, praktičnost a životnost podlahové krytiny. Při koupi bychom také měli myslet na to, jak moc bude daná podlaha zatěžována, v jaké části interiéru bude a co od ní očekáváme. Je jasné, že v dětském pokoji je třeba zvolit podlahu odolnější než například v obývacím pokoji. Důležité je zároveň i to, jak snadno se bude podlaha udržovat, a to zejména v případě, máme-li domácí mazlíčky.

Oblíbené podlahové krytiny

Nejoblíbenější podlahy jsou mezi zákazníky již po nějakou podlahy dřevěně, laminátové, PVC a v neposlední řadě podlahy vinylové. Naopak, pomalu ustupuje oblíbenost korkových podlah, a to hlavně kvůli svému nereprezentativnímu vzhledu. Nerozumíme-li však vlastnostem jednotlivých materiálů, je vhodné poradit se při nákupu s prodejcem, který je schopen na základě našich preferencí a finančních možností vybrat to nejvhodnější. „Podlahovou krytinu doporučuji vybírat osobně u společností, které mají zkušenosti. Vybraný produkt lze poté samozřejmě objednat online včetně pokládky, ale prvotní konzultace by měla proběhnout s někým, kdo dané problematice rozumí. My zákazníkům umožňujeme konzultaci v místě realizace, kde je provedena analýza podkladu a prodiskutování všech možností. Samozřejmostí je i finální cenová kalkulace a předběžný termín realizace, rozhodnou-li se zákazníci nechat si od nás podlahu položit,“ vysvětluje Renáta Stuchlíková, odbornice ze společnosti Koberce Trend.

Vinylová podlaha

Jak již bylo zmíněno, mezi nejoblíbenější podlahové krytiny patří právě vinyl. Vinylové podlahy jsou totiž vysoce odolné proti zátěži, a tak je možné umístit je prakticky kdekoli v interiéru. Prodávají se pouze v dílcích, což usnadňuje jejich pokládku, a jsou vhodné pro instalaci podlahového vytápění. Výhodami vinylu jsou dobré protihlukové vlastnosti, přijatelná cena a design, který utváří teplejší a útulnější vzhled. „Vinylová podlaha je velmi odolná, zákazníci se tedy nemusí bát poškrábání při pádu ostrého předmětu na zem, a když už dojde k poničení, lze jednoduše konkrétní dílec dokoupit a vyměnit,“ dodává Stuchlíková.

Mezi nevýhody vinylových podlah je tendence materiálu se časem rozpínat. To však lze ovlivnit již při samotném výběru a při pokládce. O to více se však doporučuje přenechat tento úkol odborníkům. Vinyl je navíc možné ošetřovat běžně dostupnými čistícími prostředky na podlahy.

Design podlahy

Máme-li vybráno, jakou podlahovou krytinu zvolíme, přichází na řadu otázka designu. Podlaha by měla ladit nejen se stěnami interiéru, ale také s nábytkem a dalším zařízením. Velmi oblíbené jsou například vinylové podlahy imitující dřevo, které se hodí prakticky kamkoli. V kuchyni se ale výborně vyjímají podlahy imitující kámen či dlažbu, všem ovšem závisí na stylu, do jakého chceme tuto místnost ladit. I v tomto případě je ovšem možné nechat si poradit odborníkem z oboru, díky čemuž nešlápneme při výběru vedle.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?