Vinylová podlaha je funkční a levnější alternativou drahého dřeva. Ztělesňuje moderní domov

Vinylová podlaha je funkční a levnější alternativou drahého dřeva. Ztělesňuje moderní domov

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Dřevo je krásný organický materiál. Když se bavíme o podlahových krytinách, je to klasika interiéru. Přestože je dřevo velmi oblíbené, má své četné nevýhody. Je to především vysoká pořizovací cena a náročná údržba. Naštěstí výrobci podlahových krytin přišli již dávno s velmi elegantní alternativou, která udělá stejný estetický dojem, ale má mnohem praktičtější vlastnosti. Řeč je o vinylových podlahových krytinách.

Podlahová krytina určuje styl místnosti. Její krása dokáže umocnit celkový dojem z bytu a správně vybraný odstín zase podtrhne zpracování nábytku. Kromě estetické funkce má ale mnohem důležitější, praktickou úlohu. Aby nám podlaha dobře a dlouho sloužila, musí být odolná, splňovat nároky na užívání, vyhovovat tepelnými vlastnostmi a být snadná na údržbu.

Milované dřevo

Dřevěný nábytek i podlaha patří k tzv. klasikám interiéru. Dřevo milujeme především proto, že do našeho domova dokáže vnést nezaměnitelný prvek útulna a hřejivé atmosféry. Pořizovací cena dřevěné podlahy však spadá do vyšší kategorie a taktéž nároky na údržbu jsou velké, a proto se pravé dřevo nehodí do každé domácnosti. „Dřevo přináší do interiéru kousek přírody. Okouzluje nejen vzhledem, ale také svou nezaměnitelnou strukturou, která dokáže bydlení pocitově zateplit a dodat mu útulný, domácký ráz. V poslední době jsme zaznamenali veliký zájem o krytiny, které vzhledově věrně imitují dřevo, ale mají daleko lepší, praktičtější vlastnosti. Jsou lehčí, lépe se s nimi pracuje a zaručují kvalitnější zvukotěsnost. U nás se nejvíce prodávají vinylové podlahy, které si můžete po předchozí instruktáži položit i sami,“ říká Renata Stuchlíková, odbornice na podlahové krytiny z Koberce Trend.

S vinylem si můžete dopřát oblíbený dezén dřeva, ovšem bez zmíněných neduhů a vlastností. Vinyl dokáže spolehlivě napodobit různé druhy dřevin, a nejen ty. Vybrat si můžete například i dekor mramoru, břidlice či pískovce v různých barevných odstínech a stylech.

Praktické vlastnosti i design

Moderní vinyl je pevný, odolný a vizuálně velice pestrý. Tato praktická podlahovina vmžiku promění jakýkoli obývaný prostor v moderní a příjemně laděné zázemí. Vyhovuje i namáhaným místnostem, které budou po několik let útočištěm pro hry a aktivity dětí i domácích mazlíčků. Vinyl se v lecčem podobá klasickému linoleu, které se na podlahy pokládá už spoustu let. Pokud si ale myslíte, že se chová a vypadá podobně jako měkčené PVC, jste na omylu. Vinyl i linoleum mají podobný výrobní postup a oba se vyrábějí z polyvinylchloridu. Rozdíl je v množství použitých chemických změkčovadel, pod jejichž působením krytina měkne. Zatímco u měkčeného PVC se s nimi nešetří, u tvrzených vinylových dílů je to naopak.

Použití v jednotlivých místnostech

V každém pokoji jsou na kvalitu podlahové krytiny kladeny jiné požadavky. V koupelně nesmí nasávat vlhkost, v kuchyni musí být odolnější proti oděru a jinému mechanickému poškození a třeba v dětském pokoji by měla tlumit a udržovat teplotu. Záleží také, jestli domov sdílíme s domácími mazlíčky nebo musíme brát ohled na zvláštní zdravotní potřeby alergika. Vinyl je velmi odolný vůči mechanickému opotřebení, proto se nemusíte bát použít ho i v prostorách typu dětský pokoj, předsíň či hala Nespornou výhodou je i to, že účinně tlumí hluk, takže na rozdíl od laminátu či dlažby neuslyšíte klapot podpatků nebo dupot ratolestí.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?