Vpusťte s jarem do vašeho domova nový příliv energie

Vpusťte s jarem do vašeho domova nový příliv energie

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

První záchvěvy jara nám vlévají do žil energii a probouzejí nás ze zimní letargie. Není divu, že s příchodem jarních měsíců většina z nás pocítí touhu dělat pořádek v domácnosti. Nejde ale jen o úklid prostoru, který obýváme. Aby v našem domově zavládl typicky jarní optimismus nových začátků, musíme mu dodat nový, svěží nádech.

Jarní svěžest do interiéru

Po ponuré zimě interiér nejlépe oživíte v duchu hesla „v jednoduchosti je krása“ už jen tím, že si pořídíte jarní květiny, ať to budou řezané tulipány z farmářských trhů, narcisky či hyacinty v květináči. Pokud nejste milovníky barevných květů, svěžest do obydlí přinesou i nalámané čerstvé větvičky vrby jívy neboli kočiček anebo třeba třešně. „Říká se, že ďábel se skrývá v detailu, proto se spíše než na velké a nápadné změny soustřeďte na drobnosti. Jarní ubrus na stůl, dekorativní polštáře, proutěné košíky, obrazy, ozdoby ze dřeva, textilu nebo slámy… možností je nekonečně,“ radí interiérová designérka Anke Glut, která z Německa, ale svůj profesní i osobní život spojila s Českem, kde se věnuje především návrhům rezidenčních i komerčních prostor.

Trendy koberečky

Kusové koberce mají jednu neocenitelnou vlastnost – dokážou za nízké náklady vyplnit každý interiér bytu nebo domu a dodat mu dojem hřejivého pohodlí a potřebnou stylovost. Výhodou kusových koberců je také to, že s nimi rychle a levně proměníte každý interiér, aniž byste museli povolávat řemeslníky „V současné době se při výběru kusových koberců nejvíce cení originalita. Namísto jednobarevnosti kralují na výsluní barvy a jejich kombinace, vysoký vlas a netradiční vzory. Výběr materiálu jde pak ruku v ruce s požadavky na funkci, kvalitu a odolnost koberce. V popředí se stále drží ručně vázané koberce v orientálním stylu nebo vyráběné strojově, vlněné, hedvábné či syntetické,“ přibližuje trendy v kusovkách Anke Glut.

Pusťte se do malování

S příchodem jara je potřeba náš domov oživit a pustit do něj více světla. Vhodně zvolenými barvami můžete s bytem opticky kouzlit. „S pomocí barev ho můžete zvětšit, vyřešit nedostatek místa a pocit stísněnosti a zařídit, aby se v něm jeho obyvatelé cítili klidně a bezpečně. Barvy mají z hlediska psychologie velkou moc, a když se naučíte o nich přemýšlet, prokáží vám u vás doma dobrou službu,“ říká Glut.

Žlutá záplava energie

„Z hlediska psychologie barev žlutá vyzařuje silnou energii, má schopnost motivovat, inspirovat, dodávat tvůrčí elán a optimismus. Je to barva štěstí, která má pozitivní vliv na naši psychiku. Žlutá byla kdysi v plánování interiérů trochu zatracovaná, ale tyto doby jsou už naštěstí pryč a můžete si ji dopřát, kdekoli chcete,“ říká Anke Glut a doplňuje: „Má to však svá pravidla – z estetických důvodů s ní doporučuji pracovat v menší míře, aby nedošlo k vizuálnímu přehlcení. Pokud si ji tedy vyberete třeba pro výmalbu, zaměřte se jen na jednu hlavní stěnu. Vzhledem ke svým povzbuzujícím účinkům se nejlépe hodí třeba do pracovny nebo home office koutku. Je to genderově neutrální barva, takže dobrou službu udělá třeba v pánském domově nebo v rodinném domě, kde žije pohromadě několik generací, nebo ze stejného důvodu i v bytě na spolubydlení. Naopak by žlutá barva neměla přijít do pokojů či zón vyhrazených pro relaxaci a odpočinek.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?