Vysokohorská turistika letos láká o poznání více nadšenců. Na co nesmíte zapomenout?

Vysokohorská turistika letos láká o poznání více nadšenců. Na co nesmíte zapomenout?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Dechberoucí výhledy, krásná příroda a posouvání vlastních limitů. To jsou jen některé důvody, které mnoho lidí lákají na vysokohorskou turistiku. Ta je letos o poznání populárnější a na hory se vydávají i méně zdatní turisté. Některým však často schází základní znalosti či vybavení. Bez čeho byste se na hory neměli vydávat a jaká pravidla je dobré dodržovat?

 

Na začátek malá sousta

Hory nikdy nepodceňujte a pokud se na delší výšlap vydáváte vůbec poprvé, zvolte si méně náročnou trasu. Nesnažte se přejít celý hřeben nebo se šplhat na hory dvoutisícovky a výše. Věřte, že na začátek budou bohatě stačit i vrcholy, které máme u nás v Čechách. A ani zde vás nádherné výhledy neminou.

 

Naplánujte trasu a nastudujte předpověď počasí

V horách je počasí velmi proměnlivé, a tak je nanejvýš důležité sledovat meteorologickou předpověď. Doporučujeme sledovat výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu a místní horské služby. Co se plánování trasy týče, pečlivě nastudujte mapu a nespoléhejte se na to, že ji budete mít k dispozici v telefonu. Jednak na horách často nebývá signál a jednak nefunguje lokace polohy. V každém případě však využijte možnosti české aplikace Mapy.cz, kde si lze určité oblasti stáhnout i do tzv. off-line módu. Díky tomu pak budete mít přístup k mapě, i když zrovna nebudete připojeni k internetu. Ideálně si s sebou však vezměte i mapu v papírové podobě, ať máte nějakou zálohu, pokud by se telefon vybil.

 

Nepodceňujte vybavení

Vybavení zvolte s ohledem na roční období, předpověď počasí a terén. Samozřejmostí je však pevná kotníková obuv s neklouzavou podrážkou, batoh s lékárničkou, teplé outdoorové oblečení, které vás ochrání před větrem a chladem, a dostatek jídla a tekutin. Před cestou si také nezapomeňte nabít do plna mobil a nainstalujte si do něj aplikaci Horská služba, díky které lze horské službě odeslat nouzovou zprávu s vaší polohou. Do batohu raději také přihoďte čelovku a nožík.

 

Zdraví především

Pokud se vám během výletu neudělá dobře, nesnažte se jej za každou cenu dojít do konce. Před výšlapem si také nastudujte zásady první pomoci a pokud jste na horách v zahraničí, i když se jedná třeba jen o naše sousedy, o Rakousko nebo Slovensko, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění. Během pár minut tak můžete učinit na internetovém srovnávači pojištění Porovnej24.cz, kde stačí zadat základní údaje o sobě a o cestě, vybrat si nejvíce vyhovující pojištění, zaplatit a následně obdržíte všechny potřebné informace. Tak alespoň víte, že pokud by se vám někde něco stalo, jakýkoli zásah nebo poskytnutí pomoci je kryté.

 

Dejte o sobě vědět

Nikdy nechoďte do hor sami a než vyrazíte, informujte své přátele nebo rodinu o tom, kde se budete pohybovat a s kým tam jdete. Tak zamezíte zbytečným pátracím akcím, pokud by se vám něco přihodilo.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?