Využijte letních slev a objevujte Česko

Využijte letních slev a objevujte Česko

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Školou povinní si během léta užívají prázdniny a sladké nicnedělání, dospělí zase netrpělivě vyhlížejí začátek vytoužené dovolené a zaslouženého odpočinku. Krásné počasí a slunce, volné dny a dobrá nálada přímo volají po zajímavém programu. Léto je i příznivé období co se týče nejrůznějších slev a akcí, takže vyrazit společně se rodinám rozhodně vyplatí. Prozkoumejte například oblast středních Čech, kde se nachází spousta krásných hradů a zámků.

Střední Čechy jsou krajem, kde najdete snad nejvíce pamětihodností a výletních míst z celé naší země. Hrady a zámky s působivou historií tu najdete téměř na každém rohu. Cestu sem váží i zahraniční turisté, kteří jsou z našich kulturních a historických skvostů doslova uneseni. Pokud letos nemáte čas nebo prostředky na nákladnou cestu k moři, nezoufejte. Naše země nabízí stále mnoho míst k poznávání. Vydejte se v týdnu nebo alespoň o víkendu na rodinný výlet do míst, na něž vám přinášíme tipy.

Točník

Hrad Točník je znamenitou ukázkou vyspělého středověkého stavitelství, prolnutého prvky pozdějších stavebních slohů. Výšlap do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí. Zajímavé na Točníku také je, že společně s Žebrákem tvoří nejzachovalejší souhradí u nás.

Vrchotovy Janovice

V zámku ve Vrchotových Janovicích, který je vybudován v autentickém prostředí bývalé vodní tvrze, se nacházejí stálé expozice Národního muzea v Praze. Nachází se tam také jediné muzeum zvonů u nás. Zámek samotný díky krásnému zdobení, mnoha věžičkám a výklenkům připomíná anglický hrad. Dojem ještě umocňuje přilehlý nádherný park. Dostat se k němu můžete i přes naučnou stezku, která nese jméno poslední majitelky zámku Sidonie Nádherné. Dříve se tu setkávaly známé osobnosti politického a kulturního života jako třeba Karel Čapek nebo Max Švabinský.

Jemniště

Pokud chcete okouknout typický život na zámku, vyrazte směrem na Benešov na tento barokní zámek z první poloviny 18. století. Pokud milujete zámecké prostředí, určitě vás neurazí ani zámecký park v anglickém stylu. Není mnoho zámků, na kterých by se mohli návštěvníci potkat s jeho majiteli. Jemniště je v tomto ohledu výjimkou. Zámek je dnes ve vlastnictví Jiřího Sternberga, jehož rodině bylo panství dříve zabaveno komunisty. Majitel se svou rodinou obývá levé křídlo zámku.

Křivoklát

Kdo by neznal Křivoklát? Tento hrad patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským sídlům s loveckým opevněním u nás. Tyčí se v lesnaté krajině nad údolím Rakovnického potoka v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Nejstarší budovy a věže hradu pocházejí z 12. století. Málokdo už však ví, že místo bylo osídleno již v pravěku. Svědčí o tom nálezy z doby bronzové. Za zmínku stojí i nejbližší okolí a stejnojmenné městečko. Původně šlo o osadu drobných řemeslníků, která pod hradem vznikla na přelomu 14. a 15. století a říkalo se jí Budy.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?