Zapomněli jste zaplatit povinné ručení? Poradíme, jak z toho ven bez finanční újmy

Zapomněli jste zaplatit povinné ručení? Poradíme, jak z toho ven bez finanční újmy

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Stane se to asi každému. Nevědomky zapomenete zaplatit složenku a odeslat platbu, která měla splatnost až za dva měsíce. Co ale nastane, když vám najednou v hlavě svitne, že jste zapomněli zaplatit povinné ručení?

Máte-li auto, povinné ručení platit musíte. Vozidlo uvedené v registru vozidel musí mít povinné ručení podle zákona č. 168/1999 Sb. o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Je to vaše základní ochrana při používání vozidla a při nečekaných událostech, ke kterým může dojít. Pojištění je možné sjednat na dobu neurčitou i neurčitou. Podle typu smlouvy pak závisí, jak jednat, pokud jste zapomněli provést úhradu povinného ručení.

Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení u smlouvy na dobu určitou

Je-li pojištění sjednáno na dobu určitou, pojistník bývá obvykle povinen uhradit jednorázové pojistné již při uzavření pojistné smlouvy. Povinné ručení na dobu určitou nabízejí jen některé pojišťovny. Jedná se např. o krátkodobá pojištění, které pojišťovny nabízejí i na dobu čtrnáct dnů. Před koncem platnosti smlouvy vás pojišťovna nejspíš osloví s novou nabídkou. Pokud pojistitel neobdrží vaši platbu, na další období se smlouva už neprodlouží a smlouva v takovou chvíli končí a vy jste v tu chvíli nechránění povinným ručením. Povinné ručení si můžete pořídit do 5 minut online! Stačí zadat jen několik údajů o vašem vozidle.

Zapomněl jsem zaplatit povinné ručení u smlouvy na dobu neurčitou

Většina smluv je uzavřena na dobu neurčitou s pojistným obdobím v délce trvání jednoho roku. Platbu za pojistné je možné rozložit na několik splátek. V takovém případě už je šance, že zapomenete na úhradu, o poznání větší. Pokud smlouvu nevypovíte před koncem pojistného období, prodlužuje se automaticky o další období. Pojišťovna vám před koncem pojistného období zašle nové podmínky. Nesouhlas je potřeba vyjádřit v uvedené lhůtě, jinak se má za to, že vše běží dále. Pokud jste však hned po sjednání pojistného nezaplatili ani jednou za povinné ručení, vaše pojištění se tím zcela ruší.

Dobrá zpráva je, že pojistka zůstává v platnosti v případě, že jste zapomněli zaplatit povinné ručení, ale zaplatili jste alespoň jeho část. Pokud si chybu uvědomíte v řádu několika dnů a provedete úhradu, nevzniká žádný problém. Smlouva bude platná v souladu s uvedeným pojistným obdobím. Pokud vás ale bude kontrolovat policie a vy nebudete mít platný doklad o uhrazeném povinném ručení, čeká vás pokuta na místě do dvou tisíc korun.

Pokud se vám platba zcela vykouřila z hlavy a zapomněli jste zaplatit povinné ručení, pojišťovna vám pošle upomínku. Pokud platbu poté hned provedete, nebude ani v takovém případě problém. Smlouva bude běžet v pořádku dál. Druhá a další upomínka už u většiny pojišťoven znamená minimálně nutnost uhradit penále za zaslání upomínky. V závislosti na nastavení smlouvy může pojišťovna požadovat úhradu úroku z prodlení. Na smlouvě také závisí, zda dostanete nebo nedostanete odškodnění po srážce způsobené vaší chybou. Pokud nereagujete ani na poslední upomínku, vaše povinné ručení bude zrušeno. Dluhy a neuhrazené pojistné do té doby po vás ale pojišťovna bude vymáhat.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?