Zařiďte si útulný domov pomocí koberců. Víte, podle čeho je vybírat?

Zařiďte si útulný domov pomocí koberců. Víte, podle čeho je vybírat?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Současný trh nabízí mnoho druhů podlahových krytin, tak proč se rozhodnout právě pro koberec? Ve prospěch této bytové textilie mluví praktické vlastnosti i fakt, že dovedou interiér vmžiku zateplit a zútulnit tak, jak to linoleum nebo dřevěná podlaha nedovedou. Jak se v nich vyznat tak, abyste vybrali ten pravý pro váš domov?

Dříve byly velmi populární celoplošné koberce s žíhanými vzory v zemitých tónech, kterými se pokrývaly nevalné podlahové krytiny. Tyto doby už jsou naštěstí na ústupu a dnes si můžeme vybrat z nepřeberné nabídky metrážových koberců, kusovek, rohoží i běhounů, které skvěle doplní interiér všech stylů. Stačí si pořídit pár originálních kousků a váš domov se rázem promění v útulný příbytek, kam se budete po náročných pracovních dnech rádi vracet.

Kusové koberce jsou praktické a trendy

Kusové koberce jsou bezpochyby trendy záležitostí. Hodí se všude tam, kam stoupáte bosou nohou a kde je studená podlaha. Vybírat můžete z poměrně levných variant z polypropylenu a polyamidu, nebo můžete sáhnout hlouběji do peněženky a vsadit na koberce z bavlny, hedvábí, juty, sisalu či vlny. Umělá vlákna potřebují antistatickou úpravu a velmi dlouho uchovávají například stopy po nohách nábytku nebo po déletrvajícím mechanickém působení. Oproti tomu vlna se narovná, ale patří k dražším materiálům.

„Co se týče výběru materiálu, v zásadě máte na výběr mezi přírodními a těmi umělými. U celoplošných umělých koberců vede nylon, který je velmi oblíbený pro snadnou a rychlou údržbu. Je prakticky nesmrtelný. Hned v závěsu je polypropylen, který si zase umí poradit s vlhkostí v místnosti. Jak nylon, tak polypropylen se využívají spíše k pokrytí větších ploch a do vytěžovaných pokojů,“ radí Renata Stuchlíková, odbornice z Koberce Trend. Typické pro koberce z těchto materiálů je smyčková konstrukce. Zaručuje odolnost vůči mechanickému tlaku a proti oděru. „Pokud si nejste jisti s vhodným materiálem, rozměrem či barvou, nebojte se podrobně vyptat vyškolených profesionálů a zkonzultovat s nimi Vaše potřeby i představy,“ doplňuje Stuchlíková.

Přírodní koberce se nejčastěji vyrábí z exotických rostlinných materiálů. Jde například o sisal, mořskou trávu nebo kokos. Kromě rostlinných vláken se na výrobu koberců používá také vlna, symbol luxusu. Krásné a moderní kousky z vlny jsou skvostným doplňkem do interiéru, ale počítejte s tím, že si za něj připlatíte mnohem více peněz. Velikou výhodou přírodních koberců je také ekologická likvidace, která nezatěžuje životní prostředí.

Jak posoudit kvalitu a výdrž

V prodejně se při výběru nebojte koberce otáčet, hladit a ohmatávat tak, abyste na vlastní kůži dovedli co nejlépe posoudit jejich kvalitu a materiál. Pátrejte po piktogramech, které jsou jediným důkazem o původu koberce. Nejdůležitějším údajem je snesitelnost zátěže a vhodnost prostředí, do kterého se hodí. Pečlivě si prostudovat všechny značky se vám rozhodně vyplatí. Vyhnete se tak situaci, kdy koberec nevhodný pro zátěž předčasně opotřebíte tak, že na něj položíte těžký nábytek nebo kancelářský stul s šuplíky. Důležitou vlastností je také hustota vlákna. Čím vyšší je počet vláken na metr čtvereční, tím je vyšší odolnost proti oděru. Koberce se smyčkovým vlasem jsou jednodušší na údržbu, ale ne vždy jsou tak příjemné a útulné jako ty kusové s dlouhým vlasem. Velmi komfortní jsou také modely s hustým, střiženým vlasem. Umí dodat domov na harmonii a útulnosti.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?