Moringa olejodárná patří k nejužitečnějším rostlinám na naší planetě. Pouhých 100 gramů sušených lístků nebo prášku moringy našemu tělu zajistí více než stoprocentní doporučenou denní dávku vitaminů a důležitých živin. V mnoha oblastech světa je důležitou součástí základní potravy. Obsahuje totiž správný poměr vitamínů a minerálů, které dokáže lidský organismus správně vstřebat. Jak může tato zázračná rostlinka prospět středoevropskému člověku?
Moringa olejodárná je zajímavý příklad exotické rostliny, z níž se dá zužitkovat téměř vše, od listů přes plody, květy až po kořen. Je to keřovitá rostlina s výrazně velkými, střídavě rostoucími listy. Dosahuje výšky až dvanáct metrů a šířky až třicet centimetrů. Její květy jsou menší, bílé a příjemně voní. Samotné plody mají tvar lusku, který uvnitř ukrývá semena velikosti lískového oříšku. Tato semena jsou bohatá na olej, odtud tedy odborný přívlastek olejodárná. Původně moringa rostla v podhůří Himalájí, odkud se přes Indii a Arábii rozšířila do Afriky.
V mnoha oblastech světa je důležitou součástí základní stravy pro dospělé i děti a hojně jejích blahodárných účinků využívá i tradiční lidové léčitelství. Tradiční indická ajurvéda ji již několik tisíc let využívá při řešení různých zdravotních obtíží, od astmatu přes neplodnost, kardiovaskulární obtíže, hormonální nerovnováhu, revmatismus až po preventivní detoxikaci organismu. Díky všestrannému využití je moringa vhodná pro každého, kdo má zvýšené nároky na svůj organismus. Patří sem sportovci, děti, senioři a pracovně velmi vytížení lidé, kteří musejí často čelit stresu. Pokud se rozhodnete zpestřit si jídelníček právě moringou, dejte pozor na její kvalitu, aby se k vám dostaly všechny její zdraví prospěšné látky. Kvalitní moringu z ověřených zdrojů najdete například na MoringaMix.cz. Pochází z rodinné farmy na Filipínách, kde se pěstuje bez umělých hnojiv, pesticidů a další nadbytečné chemie.
25x více železa než špenát
Železo je životně důležitá minerální látka, kterou náš organismus potřebuje pro zachování zdraví. Jeho nedostatek si bohužel mnozí lidé neuvědomují, dokud jim lékař neurčí diagnózu – anémii neboli chudokrevnost. Železo se významně podílí na tvorbě červených krvinek. Jinými slovy – pokud nemáme dostatek železa, do mozku, srdce, jater, svalů a všech ostatních tkání se dostane méně životodárného kyslíku. Řešením může být právě moringa, která ve 100 gramech obsahuje 25x více železa než špenát.
10x více vitamínu A než mrkev
Vitamin A se podílí na prevenci proti vzniku rakovin a je důležitý pro zdravý vzhled pokožky, tkání a funkci sliznic. Největší vliv má však vitamín A na náš zrak, neboť napomáhá tvorbě zrakových pigmentů v sítnici. Kdyby chtěli středověcí alchymisté opravdu vymyslet elixír mládí, museli by začít od kvalitních zdrojů vitamínu A. Mezi ně by se jistě zařadila i moringa.
Obsahuje totiž 10x více vitaminu A než mrkev.
7x více vitaminu C než pomeranč
Vitamín C je nejdůležitějším vitaminem. Zvýšený příjem vitamínu C posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti nachlazení a infekčním onemocněním, urychluje regeneraci po sportovním výkonu nebo psychickém stresu a má výrazné antioxidační účinky. Moringa obsahuje 7x více vitaminu C než pomeranč.
17x více vápníku než mléko
Vápník hraje zásadní roli při stavbě kostí a zubů a je zásadní pro správnou funkci nervového systému. Mimo jiné také reguluje srdeční rytmus. V morinze najdete 17x více vápníku než v mléce.