Zdražení energií pocítí naše peněženka hned dvakrát

Zdražení energií pocítí naše peněženka hned dvakrát

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Čeští spotřebitelé pocítí prudké zdražení energií hned dvakrát – nejprve to budou složenky od dodavatele energií, podruhé to budou vyšší ceny zboží i služeb. Čeká nás zdražení pečiva, mléčných produktů, řezaných květin, zeleniny, ale i stavebnin, skla, hromadné dopravy i služeb jako kadeřnictví. Podle ekonomů může zdražit prakticky všechno. Na co se v nadcházející sezóně na energetickém trhu připravit a proč je výhodné co nejrychleji přejít od dodavatele poslední instance k novému?

U mírnějšího nárůstu cen energií by to pravděpodobně řada podniků zvládla ustát, v tomto případě jde ale o prudký nárůst, který představuje významný zásah do nákladů. Už nyní firmy pozorují, že se jim hroutí odhadované zisky na příští rok, proto se budou snažit přenést vyšší ceny za energie na své zákazníky a odběratele. V konečném důsledku se to tedy promítne i do našich peněženek.

Firmy v průzkumech deklarují, že náklady na energie představují zhruba pět až deset procent celkových nákladů. Pokud tedy v porovnání s loňskem cena energií vzrostla trojnásobně, je možné vypočítat, že zdražení půjde řádově do vyšších jednotek či nižších desítek procent. K tomu ještě připočtěte meziroční inflaci, která v Česku vzrostla ještě před zdražením energií – podle odhadů expertů se na konci roku může vyšplhat až na sedm procent. Pokud jde o další vývoj cen energií, zatím to lze přesně předpovědět jen stěží. Současná vyšponovaná cenová hladina je opravdu výjimečná a můžeme ji považovat za lokální extrém, nicméně u plynu také velmi záleží na postoji Ruska jako dominantního dodavatele.

Přechod od padlých dodavatelů

Pokud například patříte mezi klienty padlé Bohemia Energy, pravděpodobně řešíte výběr nového dodavatele. Primární zdražení totiž vedle toho sekundárního promítnutého do cen zboží a služeb pocítíte hlavně na složenkách od dodavatele poslední instance. Dodavatelé poslední instance totiž musejí nakupit pro nově nabyté klienty energie za aktuální ceny na burze. Ty jsou pochopitelně mnohonásobně vyšší, než byly například před rokem, proto tito zákonem zřízení dodavatelé mohou navíc do celkově ceny zahrnout vedle běžných nákladů i ty dodatečné, které souvisejí s přebíráním nových zákazníků v krátké době. Z měsíce na měsíc vám tak nečekaně skokově vzrostou náklady, protože vám prozatímní dodavatel nebude moci dodávat energie za dosud smluvenou cenu.

Kromě tradičních dodavatelů existují i stabilní alternativní dodavatelé energií, kteří v těchto týdnech reagují na zvýšený zájem ze strany zákazníků. Po ČEZu reaguje na zvýšenou poptávku český dodavatel LAMA Energy. Pro zájemce spustil jednoduchý webový formulář, který vás změnou dodavatele provede online, snadno a z pohodlí domova. Jednoduše tak vyřešíte svůj přechod od padlého dodavatele Bohemia Energy k novému. LAMA Energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a hlavně vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout pomocnou ruku v podobě férové nabídky tarifů.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?