Zdražování cen plynu a elektřiny hýbe českou energetikou, dopady lze zmírnit

Zdražování cen plynu a elektřiny hýbe českou energetikou, dopady lze zmírnit

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

O zdražování cen za plyn a elektřinu se hovoří již nějakou dobu, původní odhady však byly mírnější a teprve nyní začíná být zřetelné, kolik si domácnosti reálně připlatí. Na základě čeho ale energie zdražují a jak lze finanční dopady na rodinný rozpočet zmírnit?

 

Emisní povolenky

Cílem evropských emisních povolenek je snížit emise skleníkových plynů prostřednictvím jejich zpoplatnění a tento systém funguje již od roku 2005. Elektrárny a další průmyslové závody proto v dnešní době musí prokazovat, že mají na emise, které vypouští, příslušnou povolenku. Jedna povolenka opravňuje k vypuštění jedné tuny CO2, případně ekvivalentního množství N2O. Letos v červenci však cena povolenek vystoupala na nové maximum a překonala úroveň 3000 Kč. Takový nárůst je velmi výrazný a stojí za ním zejména rozšíření okruhu, v němž jsou povolenky vyžadovány a také postupné snižování povolenek, které EU vydává do oběhu. V budoucnu zároveň nelze očekávat snížení cen za povolenky, naopak se pravděpodobně dočkáme dalšího výrazného zdražování.

 

Na ceně elektřiny se dále podepisuje i to, že se v letošním roce v Německu odstavují další tři uhelné elektrárny a elektřinu přestávají vyrábět i tři ze zbývajících šesti jaderných reaktorů.

 

Zdraží i plyn

O něco menší růst, než u elektřiny se očekává i u zemního plynu. Jeho cena na burze dramaticky vzrostla a pro koncové spotřebitele to může znamenat, že si ročně připlatí zhruba o 10-15 % více.

 

Klientům dodavatelů energií tak nezbývá nic jiného, než myslet dopředu a pokud to lze, je vhodné si ceny zafixovat. Některé společnosti však zdražují i fixační ceníky, ne u každého dodavatele je ale zdražení natolik výrazné. Český dodavatel plynu a elektřiny Lama Energy má například výhodu ve vlastní těžbě plynu na jižní Moravě, a není proto tolik závislá na výkyvech cen na burze. Noví klienti si navíc mohou cenu zafixovat až na dobu tří let, což je ostatně doba, po kterou se očekává zdražování elektřiny.

 

Změna dodavatele tak může být aktuálně jediným způsobem, jak zmírnit dopady nárůstu cen energií na rodinný rozpočet. V opačném případě se totiž dá hovořit o jednotkách tisíc navíc za rok. Při přechodu k Lama Energy stačí jen kontaktovat společnost skrze poptávkový formulář na stránkách dodavatele a specialista společnosti se co nejdříve ozve s nabídkou. Celý proces přechodu od aktuálního dodavatele poté řeší společnost a na vás je tak jen minimální byrokratická zátěž. Zjistěte si tak, jaké podmínky vám nabízí váš aktuální dodavatel energií a pokud jsou pro vás nevýhodné, ověřte si datum, kdy je možné přestoupit k jinému dodavateli.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?