Zvýšit kapacitu mateřských školek může i rekonstrukce

Zvýšit kapacitu mateřských školek může i rekonstrukce

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nedostatečná kapacita mateřských školek je v České republice dlouhodobým problémem, poptávka je vysoká zejména v krajských městech. Umístit děti do školky sice rodiče mohou dle zákona od tří let věku, některé školky jsou na tom ale s kapacitou bídně a mnohdy neberou ani starší děti. To představuje problém zejména pro rodiče, kteří se potřebují vrátit do práce.

Státní školky vs. soukromé školky

Nemluvě o matkách samoživitelkách, které mnohdy nemají jinou možnost, než dát dítě do školky. Čím dál více sice vznikají soukromé mateřské školky, ty ovšem stojíce tisíce měsíčně a rodiny na ně jednoduše nemají v rozpočtu prostor. Situaci neusnadňuje ani příliv dětí z Ukrajiny, pro které je zápis do MŠ posunut na červen a červenec tohoto roku.

Na druhou stranu je nyní podle speciálního zákona Lex Ukrajina jednodušší navyšování kapacit školek a dle Anety Lednové, mluvčí MŠMT, nehrozí, že by ukrajinské děti zabíraly místo těm českým. Problém je tak třeba hledat jinde.

Počet školek roste

Dle dostupných informací počet školek roste, aktuálně jich je v tuzemsku registrováno 5349. Jsou však nerovnoměrně rozložené. Kapacity chybí zejména v okolí velkých měst, kde se za poslední roky masivně rozrostla výstavba. Mnoho obcí navíc na budování nových školek nemá finance a nabízí se tak řešení stávající školky rekonstruovat.

Vyšší zájem o nové vybavení a rekonstrukce registrují také zástupci společnosti MAKRA DIDAKTA, která se specializuje právě na vybavení pro mateřské a základní školy. „Některé obce již přistoupili k hledání řešení a obrací se na nás s požadavkem na rekonstrukci za účelem zvýšení kapacity. Toho lze dosáhnout nejen změnou dispozičního řešení, ale například pořízením nového nábytku, zejména stolů, židlí apod“ říká zakladatel MAKRA DIDAKTA Martin Kraus.

Vybavení mateřských školek je ale oproti základním školám specifické. Děti v mateřských školkách tráví čas i spaním a na to vše je potřeba myslet. „Často se musí stavebně upravit také kuchyně, jídelna nebo venkovní prostranství. I na to myslíme a klientům nabízíme také realizaci nejrůznějších prolézaček, skluzavek nebo zahradního nábytku,“ dodává Martin Kraus.

MAKRA DIDAKTA na trhu funguje od roku od roku 1993 a společnost se podílela na vybavení škol a školek nejen v Čechách, ale také v zahraničí. Za sebou má například realizaci mateřských školek ve Spojených arabských emirátech. Do portfolia firmy spadá kromě nábytku pro školy a školky i zahradní vybavení nebo interaktivní hračky.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?