Dobře spočítanou investici zhatí neplatiči nájemného. Jak si s nimi poradit?

Dobře spočítanou investici zhatí neplatiči nájemného. Jak si s nimi poradit?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Neplatiči představují hlavní riziko investice do nemovitosti. Byt na lukrativní adrese si můžete vybrat sami, avšak někdy se problémům stejně nevyhnete. Nájemníci představují lidský faktor a jejich nepředvídatelné jednání vám v důsledku může zhatit pečlivě spočítaný výnos. Poslední úprava občanského zákoníku navíc přinesla i větší ochranu nájemníka před pronajímatelem, takže vystěhovat problematického nájemníka a domoci se svých peněz může být složitější.

Výnos z investičního bytu je závislý na poměru mezi kupní cenou a výší nájmu. Významný problém proto představuje každý měsíc, kdy od nájemníků nedostanete zaplaceno, především pokud sami splácíte hypotéku na danou nemovitost. Výhodnou investicí se byt stává až ve chvíli, kdy je dlouhodobě a dobře pronajatý solventním nájemníkům se spolehlivou platební morálkou. Největší noční můrou investorů jsou proto neplatiči, tzv. střídači a jinak problematičtí nájemníci, kteří vás stojí spoustu peněz a času. Toto riziko je zapotřebí eliminovat, nebo alespoň minimalizovat hned na začátku.

Neprůstřelná smlouva je základ

Aby se majitel nemovitosti vyvaroval budoucích nepříjemností, v první řadě by si měl zájemce prověřit v insolvenčním rejstříku volně dostupném na webu Justice.cz. Důležitým krokem je sepsání neprůstřelné smlouvy, která pronajímateli zajistí zákonnou vymahatelnost případného dluhu. Smlouva o pronájmu by měla obsahovat přesnou specifikaci pronajaté nemovitosti nebo bytu. To znamená nejen adresu, ale u domu i katastr a v případě bytu také podlaží a číslo bytové jednotky, aby se předešlo záměně.

Dále by měla smlouva obsahovat údaje o platbě nájemného, jeho výši, splatnost a číslo účtu, kam nájemné hradit. Celá částka by měla být rozdělena do samostatných položek – za nájem, zálohy na služby, ideálně s rozpisem, jaké služby jsou v rámci nájmu poskytovány. Častou chybou pronajímatelů je například účtování fondu oprav. Pokud dojde v dalším účetním období k navýšení záloh dodavatelskými organizacemi, navýší se zálohy i nájemci.

Služba garantovaného nájmu

„Pro všechny, kteří chtějí inkasovat pravidelný nájem a o nic se nestarat, existuje služba garantovaný nájem. Je také ideální pro majitele, kteří si byt koupili na hypotéku a nechtějí se dostat do problémů, když zrovna byt není obsazen nájemníkem nebo nájemník neplatí,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která se už více než 10 let zabývá nákupem, správou a prodejem nemovitostí, nejen těch investičních. Spravuje nyní přes 500 nemovitostí v hodnotě 2,5 miliard Kč.

„Funguje to tak, že si nemovitost od vás pronajmeme, vyhledáme spolehlivého nájemníka a prověříme jeho bezdlužnost. S podnájemníkem uzavřeme podnájemní smlouvu. Vám platíme sjednané nájemné, i když je nemovitost neobsazená podnájemníky či nastal problém s neplatiči. Po ukončení nájmu garantujeme předání nemovitosti v perfektním stavu,“ uzavírá Novotný.

Zvláště pokud neprovozujete investiční byty jako svoji práci na plný úvazek, je lepší správu svěřit profesionálům. Kvalitní správce dokáže s vaším souhlasem, ovšem bez vaší asistence řešit v podstatě vše, co nájemní vztah obnáší. Od vyhledání vhodného, bezdlužného nájemníka přes vybírání nájemného včetně zajištění minimalizace jeho výpadku po běžnou údržbu, opravy a veškerý styk s úřady či dodavateli služeb a energií.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?