Dotkne se vás konec cenového stropu? Nového dodavatele hledejte už nyní

Dotkne se vás konec cenového stropu? Nového dodavatele hledejte už nyní

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Energetická krize je na ústupu, alespoň podle Evropské komise, která o tom v květnu vydala zprávu. Na základě toho je všem členským státům doporučeno skončit s energetickými krizovými opatřeními. V České republice bylo jedno z hlavních opatření cenový strop, který garantoval cenu, za jakou koncoví zákazníci odebírali plyn a elektřinu.

Ceny pod vládním stropem

Už v průběhu roku se však ceníky předních českých dodavatelů energií dostaly pod tento strop, a přestože opatření bylo přijato v takovém režimu, aby jej následně šlo prodloužit, nyní se to jeví jako zbytečné. S největší pravděpodobností se tak koncem roku cenový strop opravdu zruší. Podle průzkumů to ale bude mít za následek to, že statisíce Čechů od příštího roku začnou platit opět nehorázné sumy za energie.

Evropská komise dále doporučuje, že pokud by se ceny energií na burze opět zvýšily, má být pomoc od státu cílena jen na zranitelné domácnosti a podniky. Lidé mají být zároveň motivováni k úsporám energií.

Fixace ve špatnou dobu

Nejasné vyhlídky teď mají ti, kteří uzavřeli smlouvu v loňském roce za krizové ceny a ceníky zafixovali na dva roky a více. Ceny za plyn a elektřinu teď mají zastropované, po zrušení opatření se ovšem cenová hladina opět vrátí na původní hranici. A přestože není jasné, kolika Čechů se to týká, odhadem se jedná o 5-10 % odběratelů. Zda půjdou dodavatelé energií situaci naproti a nabídnou svým zákazníkům výhodnější podmínky, zatím není jasné.  Zároveň se zatím ani nevyjádřila vláda k tomu, zda nabídne jinou formu pomoci.

Šanci vyhnout se vysokým cenám energií mají ti odběratelé, kterým běží nezafixovaná smlouva. Ti mohou smlouvu vypovědět, obvykle s tříměsíční výpovědní lhůtou. Už teď by si tak tito zákazníci měli hledat alternativu, tedy levnějšího dodavatele.

Na extrémně nízké ceny plynu láká nové zákazníky například i společnost LAMA energy. Ta nabízí tisíci nejrychlejších nových zákazníků první MWh plynu jen za 1299 Kč. Dovolit si to může i díky vlastní těžbě plynu na jižní Moravě, která tlumí cenové výkyvy na burze. Je si ale potřeba prostudovat náležitosti smlouvy u vašeho stávajícího dodavatele a smlouvu včas vypovědět. S administrativními náležitostmi novým zákazníkům LAMA energy pomůže, přejít ke společnosti je navíc možné online. Stačí jen vyplnit kontaktní formulář a následně vám přijde smlouva a plná moc do e-mailu. Tu stačí podepsat elektronicky.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?