Hračky a jejich role v rozvoji osobnosti dítěte

Hračky a jejich role v rozvoji osobnosti dítěte

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Není pochyb o tom, že dostupné hračky v dnešní době se diametrálně liší od hraček, se kterými si hráli v době svého dětství současní rodiče. Ti se často nestačí divit, co všechno výrobci hraček na trh uvádí a často argumentují tím, že jim kdysi k zábavě stačilo to, co bylo k nalezení v přírodě. Tento fakt je ovšem nutné přejít a přijmout nutný pokrok, ke kterému v tomto odvětví došlo. Hračky pro děti, alespoň některé z nich, totiž mají svůj význam a velkou měrou ovlivňují například i rozvoj dítěte.

Jen je nutné si uvědomit, že pokud rodiče nechtějí své děti posadit k televizi nebo počítači, musí obětovat čas a prostor k tomu, aby se s dětmi odreagovali a hráli si s nimi. Poté totiž hry dostávají nový rozměr a děti opravdu dokážou usměrňovat, rozvíjet a pomáhat jim. Hra jako taková je totiž pro dítě důležitá, díky ní mohou uplatňovat úroveň poznání a samy si určit, čím se budou zabývat. Zároveň ale duševně rostou a pomáhají dětem objevovat svět a jeho souvislosti.

Vždy je ovšem nutné udělat kompromis a zvolit takovou hru, která nejen, že dítě něčemu přiučí, ale zároveň bude odpovídat možnostem dítěte, zpřesňovat jeho vědomosti a obohacovat jeho komunikační a sociální vazby.

To je důležité zejména v předškolním věku, kdy by rodiče měli rozvíjet sociální a výrazovou stránku osobnosti dítěte. V tomto období je tak důležité volit hry, které nutí děti hledat a užívat verbální i neverbální výrazové prostředky, podporovat řeč a samostatnost projevu.

Příkladem takové hry je například série Magnetické příběhy. Jedná se o 4 čtyři hry od značky Alexander ve formě knížky, které rozvíjí nejen jemnou motoriku a představivost, ale také probouzí fantazii. Při popisování a vyprávění příběhů, které si děti sestaví na magnetickém víku, si děti zlepšují své vyjadřovací schopnosti. Díky magnetům jednotlivé dílky drží na podkladové desce, a tak jsou hry vhodné například i na dlouhé cesty autem. Magnetické příběhy (Ulice, Oblékání, Farma nebo Červená Karkulka) je možné zakoupit v prodejnách hraček nebo internetových obchodech např. na Pexik.cz.

Jaké hračky volit?

Kolem hraček se také mezi rodiči pravidelně vedou debaty o tom, které jsou vhodné a které nikoli a kolik hraček je moc a kolik málo. A přestože na otázku množství pravděpodobně neexistuje jednoznačná odpověď, co se vhodnosti týče, doporučuje se řídit se několika základními pravidly. Správné hračky by měly podněcovat pohybový, smyslový, rozumový a citový vývoj děti, zároveň by měly podněcovat a usměrňovat fantazii a samozřejmě by měly být nezávadné, bezpečné, trvanlivé a odolné. Zároveň by rodiče měli naslouchat tomu, co dítě preferuje a co by si přálo. Nemá totiž význam kupovat hry, které nebudou nikdy použité.

Počítačové hry: Ano či ne?

Naprosto samostatné téma jsou poté hry počítačové, které mnoho rodičů odsuzuje. Přesto se k nim však drtivé procento z nich nakonec uchýlí, a to zejména z důvodu úspory času rodičů. Hraje-li totiž dítě hru na počítači, není vyžadován prakticky žádný zásah ze strany rodičů, a ti se tak v dnešní uspěchané době mohou věnovat jiným povinnostem. Zároveň je nutné vzít v potaz, že do kontaktu s hrami na počítači stejně dříve nebo později děti přijdou, ať už skrze spolužáky nebo ostatní rodinné příslušníky. Důležité je si proto uvědomit, že nemůžeme všechny počítačové hry házet do jednoho pytle a při troše snahy lze vybrat takovou, která má přidanou hodnotu. Menší děti například ocení hry s animovanými zvířátky, ty na prvním stupni základní školy zase mohou hrát hry rozvíjející angličtinu. Pokud se tedy k takovému kroku uchýlíte, zbytečně se nelynčujte a pokuste se alespoň vybrat takovou hru, která vaši ratolest něčemu přiučí.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?