Hubnout určité partie nelze, důležitý je komplexní přístup

Hubnout určité partie nelze, důležitý je komplexní přístup

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nespokojenost s určitými tělesnými partiemi je pozorovatelná převážně u žen, které se často snaží cíleně shodit pár kilo tam nebo tam. Nejčastěji se jedná o bříško, stehna, boky či pozadí. Výživoví a fitness poradci se ale shodují na tom, že lokálně hubnout jednoduše nelze a nejdůležitější je komplexní přístup. Ten začíná u stravy.

Lokální hubnutí

Lokální hubnutí je trendem již roky. Částečně se na tom podílí nejrůznější články, videa a tipy, které mají poskytnout zaručený recept na to, jak zlepšit určitou partii. Často vidíme nadpisy nabádající k tomu, abychom se zbavili tuku na břiše, tzv. madel lásky nebo celulitidy. A všechny tyto materiály většinou spočívají v neustálém trýznění dané partie. Lokální hubnutí je přitom roky starý fitness mýtus, který koluje po posilovnách a nyní i doma u lidí, kteří raději volí cestu domácího cvičení.

Podle odborníků z oboru však takto lidské tělo nefunguje a pokud hubneme, tak vždy rovnoměrně, nikoli jen někde. Proto je při hubnutí důležitý komplexní přístup, který spočívá v negativní energetické bilanci. Musíme vydat více energie, než kolik přijmeme. A přestože se spoustu lidí vždy nejprve obrací ke sportu jakožto k tomu nejdůležitějšímu bodu programu, sport je spíše doplňkem, který nám pomůže zlepšit fyzičku a vytvarovat a zpevnit postavu. Samozřejmě při něm pálíme kalorie, což mu nikdo nemůže odpírat. Pokud ovšem budeme sportovat a nadále se budeme stravovat špatně, výsledky budou buď neuspokojivé nebo jen krátkodobé.

Je to o stravě

Strava je to, co hraje tu nejdůležitější roli při hubnutí. Díky ní přijmeme tolik potřebné makro a mikroživiny, tělu dodáme vše potřebné a to začne postupně pracovat správně. Sportem nelze nic zkazit, jen jím ale kila navíc málokdy shodíme. Jak si ale poskládat jídelníček ve fázi diety a kolik kalorií denně přijmout? Diet v dnešní době existuje nespočet, všechny slibují zaručené výsledky, některé ale nejsou ani zdaleka zdravé.

Ketodieta

Hojně diskutovaná je například ketodieta, kterou využívají ženy i muži. Funguje totiž na všechny bez rozdílů věku, predispozicí a návyků. Stačí ji jen držet správně a vydržet. Znají ji především vrcholoví a profesionální sportovci, kteří ji využívají jako rychlý nástroj k tomu, aby se dostali do formy, rychle a efektivně. A jak ketodieta funguje?

Při ketonové dietě je potřeba mírně zvýšit příjem proteinů a zásadně omezit příjem sacharidů. Jedná se o speciální postup, kdy tělu omezíme sacharidy, tělo přejde na náhradní zdroj paliva, a tím jsou právě ketonové látky. Ketolátky si tělo vytvoří z vlastních tukových zásob, a tak dochází k jejich odbourávání. Není však jednoduché na ketonovou dietu najet jen díky vlastnímu jídelníčku, podstatně ji ale zjednodušují výživové balíčky, které jsou poskládány přesně podle nutričních požadavků každého člověka. Několikatýdenní balíčky nabízí i česká společnost KetoMix, která ale zároveň nabádá k tomu, že výsledkem diety mají být udržitelné stravovací návyky. Během diety není třeba cvičit, zařazení fyzických aktivit ale napomůže minimálně tomu, že si osvojíme návyky na fyzickou aktivitu, které jsou prospěšné i do budoucna. Ketodieta je účinným nástrojem, jak se v co nejkratší době zbavit tukových zásob, ale nezapomínejme, že i po jejím skončení je nadále důležitý komplexní přístup.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?