Jak nastavit zálohy na energie, když jejich ceny neustále rostou

Jak nastavit zálohy na energie, když jejich ceny neustále rostou

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Každý, kdo odebírá elektřinu nebo plyn, posílá pravidelně svému dodavateli zálohy. Ty odcházejí většinou každý měsíc, u menších odběrných míst to může být i jednou za čtvrtletí. Jednou ročně pak dodavatel zašle vyúčtování a společně s ním i nový rozpis záloh na další období. To je příhodná chvíle na to zamyslet se, jak zálohy na energie nastavit a platit tak, aby vás na konci zúčtovacího období nepřekvapila astronomická výše nedoplatku.

V zájmu dodavatele i odběratele je vyrovnané roční vyúčtování – tedy ani příliš vysoký nedoplatek, ani příliš vysoký přeplatek. Féroví dodavatelé navrhují nastavení záloh podle skutečné spotřeby. Někteří však nastavují zálohy zbytečně vysoké, takže na jejich účtech vznikají přeplatky – pohledem zákazníků to můžou být i několikatisícové sumy, které zbytečně leží ladem v bankovním ústavu energetické společnosti. Dodavatel nemá právní nárok zvyšovat zálohy, pokud k tomu nejsou důvody např. v případě zmíněné narůstající spotřeby. V takovém případě se ihned ozvěte a nové zálohy rozporujte. V lepším případě může jít o chybu, kterou dodavatel rychle napraví, v tom horším případě za tím vězí nekalá praktika. Vyšší zálohy si totiž mohou účtovat účelově i společnosti, které jsou ve špatné finanční situaci a tímto se snaží napravit si cash flow. Peníze od vás jim pak v podstatě poslouží jako levný úvěr bez úročení.

Jak vypočítat správnou výši záloh

Nejdůležitější je pro výpočet záloh předpokládaná spotřeba. Pokud se v domácnosti nestaly žádné zásadní změny, tak zůstane víceméně stejná a můžete vycházet při jejím odhadu z minulého období. Pouze v případě, že elektřinou či plynem zároveň topíte, si dejte pozor na spotřebu během dlouhé a chladné zimy. V takovém případě se mohou náklady na vytápění změnit meziročně i o desítky procent. Dále vezměte v úvahu i to, zda jste v poslední době nepořídili energeticky náročný nový spotřebič, např. sušičku či klimatizaci. Ty dokážou zamávat se spotřebou, i když se vám z dlouhodobého hlediska výměna starého spotřebiče za moderní a úspornější určitě samozřejmě vyplatí. Větší spotřebu můžete také očekávat v případě, že vám do domácnosti přibyde nový člen. Naopak, pokud čekáte, že se budou odrostlé děti v dalším roce osamostatňovat, spotřeba poklesne. Nejvíce se to týká ohřevu vody. Zpozorněte také v případě, že vás čeká dlouhodobý pobyt mimo domov – třeba několikaměsíční pracovní pobyt nebo cesta kolem světa.

Se spolehlivým dodavatelem ubyde polovina starostí

Chcete mít kvalitní a levné dodávky energie? Dopřejte si kvalitu služeb a jistotu od tradičního českého dodavatele. LAMA energy dodává domácnostem elektřinu za výhodnou cenu již od roku 2012. Část dodávek navíc pokrývá ze svých zdrojů v České republice, a tak je levnější oproti dominantním dodavatelům a zároveň odolnější vůči výkyvům na trhu. Díky vlastní těžbě na jižní Moravě dodává LAMA energy od roku 2009 domácnostem i zemní plyn.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?