Jak vybrat nosič kol na auto?

Jak vybrat nosič kol na auto?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Jste zastánci aktivní dovolené strávené na kolech? Obáváte se, jak bude letos vypadat v důsledku pandemie cestování do zahraničí a raději plánujete cesty po Česku? Pak jste ideálním adeptem na dovolenou v sedle jízdního kola. I na kole můžete vyrazit třeba na druhý konec republiky nebo za hranice a užít si aktivní dovolenou nabitou zážitky a dobrodružstvím. Ideální je vybavit si auto nosičem na kola, kam můžete pověsit až pět kol najednou – a to se bude hodit zejména pro velké rodiny. Jenže jak se ve všech typech nosičů a držáků vyznat?

Pohodlný převoz kol? Bez problémů

Možná se může zdát trochu zvláštní začít plánovat cyklovýlet pořizováním výbavy na auto, ale při delším zamyšlení to vlastně dává smysl. Obzvláště ve velkých městech nejsou krásné cyklotrasy dostupné hned za vaším domem či bytem, takže se vyplatí investovat do přepravního systému, který vám umožní pohodlně převézt jízdní kola kamkoli, třeba i do zahraničí.

Možností je hned několik. Střešní nosiče kol jsou cenově nejdostupnější, zároveň se i poměrně jednoduše uchycují. Ještě jednodušší je ale manipulace s nosiči na tažné zařízení, to však ne každé auto má. Naopak trochu náročněji může na první pohled vypadat instalace nosičů na páté dveře, není to ale nic složitého. Navíc jde o prostorově nejúspornější variantu, která nejméně ovlivňuje jízdní vlastnosti auta.

Na Autodoplňky-obchod.cz najdete pečlivě vybrané a vyzkoušené střešní nosiče hned několika různých výrobců. Pokud si nejste výběrem jisti, můžete se obrátit na e-shop osobně. Stačí se v pracovní době ozvat na telefon nebo uvedený mailový kontakt.

U střešních nosičů pamatujte na to, že jízdní kola budete muset zvednout do značné výšky, abyste je pevně uchytili na střechu auta. Ani uchycení není nejjednodušší proces a musíte být velmi opatrní, abyste si nepoškrábali lak. Pokud však máte lehké sportovní vybavení – třeba silniční kola nebo odlehčená horská kola, zvedání do výšky i připevňování budete mít o to snazší. Nezapomeňte, že střešní konstrukce může mít vliv na jízdní vlastnosti auta. Při přepravě kol na střeše dávejte pozor na posun těžiště auta a změnu jeho chování v zatáčkách. Vůz je také citlivější na boční vítr a prodlužuje se brzdná dráha vlivem zvýšené zátěže. Když vezete na střeše kola, neměli byste překračovat rychlost 120 km/h – i tak ale počítejte, že se spotřeba paliva může zvýšit až o třetinu.

Nakládání na zadní nosič může být více pohodlné, ale zase bývá náročnější montáž, protože je uchycený na horní hranu pátých dveří a ve spodní části bývá opřený o gumové nožky. Kola umístěná vzadu mají nižší dopad na spotřebu než u střešních nosičů. Nenastává zde také problém s podjezdnou výškou, na druhou stranu můžete mít potíže s výhledem dozadu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?