Koberce jsou stálice interiéru. Hodí se do každého domova

Koberce jsou stálice interiéru. Hodí se do každého domova

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koberec je jeden z nejdůležitějších bytových doplňků. I když původně plnil především praktickou izolační funkci, postupem času nabyl na oblibě a stala se z něj dekorace, která pomáhá navodit příjemný pocit domova. Úloha koberce je důležitá, není proto divu, že jeho výběr podléhá tolika kritériím. Jedním z nich je i barevnost. Barvy mají vliv na naši psychiku. Díky nim můžeme vnímat stejný prostor pokaždé jinak a zařídit ho tak, aby odrážel naše pocity a náladu.

Koupě koberce je jednoduchý způsob, jak vykouzlit osobitý a příjemný interiér. Ideální volbou je také v případě, kdy toužíte po změně, ale chcete se vyhnout vrtání, velkému nepořádku a nákladným investicím. Jaký ale vybrat materiál koberce s ohledem na naše potřeby a představy?

Naslouchejte prostoru i svým potřebám

Ze všeho nejdříve se zamyslete, jak se v dané místnosti chcete cítit. Každý máme jiné požadavky – někdo chce doma jen odpočívat, jiný se tam potřebuje soustředit i na práci. Někdo relaxuje pasivně, někdo je kreativní a činorodý. Každému také vyhovuje jiné uspořádání prostoru – někdo preferuje bezpečné, uzavřené koutky, jiný potřebuje volně otevřený prostor. Podle toho bychom měli také uvažovat o barevných kombinacích.

Módní trendy versus barvy přírody

Nejen u oblečení, ale také u barev se projevují módní trendy. Jednu sezónu je hitem tyrkysová a vzor exotických květů, tu další kraluje designérským veletrhům mechově zelená a geometrické vzory. „Doporučuji zůstat spíše při zemi. Střídmá klasika je nadčasová a bude v interiéru působit mnohem lépe. Neodolatelný výkřik módy si dopřejte třeba na jednom nebo dvou kouskách bytových doplňků. Bytový textil jako třeba kusové koberce, závěsy, potahy, polštářky či dekorace snadno vyměníte, až aktuální trendy odvane čas, a navíc vám neudělají díru do rozpočtu. Držte se také zlatého pravidla méně znamená více. V jedné místnosti je vhodné kombinovat maximálně dvě až tři barvy včetně barev nábytku a doplňků. Barevnost bytu by nikdy neměla vycházet jen z trendů, ale z promyšleného návrhu,“ radí odbornice na podlahové krytiny Renata Stuchlíková z Koberce Trend.

I když se vám některé barvy mohou zdát efektní, vnímání barev a to, jak budou působit na naši psychiku, máme dané z přírody. Výrazné barvy jsou působivé na první pohled, ale dlouhodobě pestrost znepokojuje, až dráždí. Nejvíce je v přírodě zeleně a modré oblohy, v zimě převažuje zase bílá nebo šedivá. Zato pestré barvy – červená, oranžová, fialová, růžová – jsou zastoupeny jen skromně, například na kvetoucích rostlinách. Hnědá barva vyjadřuje stabilitu země či dřeva, modrá průzračnost vzduchu nebo vody, žlutá vzbuzuje pocit teplého slunce.

Přírodní vlákna

Vizuálně příjemný a teplý dojem doma vytvoříte také koberci z přírodních vláken. Vlněné koberce, obvykle vyráběné z ovčí vlny, zaručují měkkost, vysokou pevnost, lesk a pohodlí. Vyznačují se dobrou elasticitou, takže nábytek na nich nezanechá stopu jako na jiných kobercích. Vlna je také antistatická a napomáhá udržovat v místnosti správnou vlhkost vzduchu. Díky hladkým vláknům jsou vlněné koberce odolnější vůči nečistotám. Mezi další často využívané přírodní materiály patří bavlna, hedvábí, mořská tráva, kůže či bambus. Přírodní vlákna mají tu vlastnost, že se po odtížení vzpamatují a vlas se vrátí do původního stavu. Nevýhodou zejména u vlny a hedvábí je podstatně vyšší cena.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?