Koberec i přes širokou nabídku ostatních podlahových krytin stále patří mezi zlatou klasiku. Při jeho výběru ovšem můžeme napáchat mnoho chyb a snížit tak životnost, kterou tato nestárnoucí podlahová krytina při správném používání nabízí. Jaké jsou základní otázky, které je při koupi koberce nutné zodpovědět?
Funkce koberce v interiéru
To, zda si přejete koberec hlavně jako estetický doplněk nebo spíše z praktického hlediska, se odráží zejména na velikosti koberce. Hledáte-li totiž designový koberec, který interiér zútulní, porozhlédněte se raději po kusových kobercích. S nimi lze dekorovat prakticky jakákoli podlahová krytina, pořizovací cena se pohybuje od několika set korun a snadno se čistí. Doporučujeme však kupovat koberce, které ladí spolu s čalouněním a závěsy v pokoji. Volte jednoduché barvy a vyhněte se přehnaně pestrým a vzorovaným kobercům. Těžko je poté zkombinujete s ostatním vybavením.
Naopak, zajímáte-li se o koberce z hlediska praktického, jasná volba je položení koberce po celé ploše podlahy. Mezi nesporné výhody totiž patří jejich vlastnost pohlcování prachu a nečistot, zlepšení akustiky v místnosti a tlumení hluku. Z jakého materiálu ale koberec vybrat? A jak se zorientovat v nabídce v obchodních domech a na internetu? O základních kritériích, které při koupi koberce hrají největší roli, jsme se radili s odbornicí z Koberce Trend, Renátou Stuchlíkovou.
Materiál koberce
Materiál, ze kterého byl koberec vyroben, je pravděpodobně nejdůležitějším kritériem. Napovídá nám totiž o životnosti koberce, o prostorech, kde je vhodné jej položit, a samozřejmě i o ceně. „Obecně levnější jsou koberce ze syntetických materiálů jako polyamid, polyester a polypropylen. Jejich hlavní výhodou je odolnost proti roztočům, snadná manipulace, tvarová stálost a dobré antistatické vlastnosti. V současnosti jsou zároveň k dostání v nepřeberném spektru barev a vzorů, jen u nás na e-shopu jich máme něco kolem stovky,“ říká Renáta Stuchlíková. Samostatnou kapitolou jsou poté koberce z přírodních materiálů, přičemž nejčastěji se používá přírodní hedvábí, bavlna a vlna. „Koberce z přírodních materiálů mají výborné izolační schopnosti, dokáží regulovat vlhkost v místnosti a díky technologickému pokroku jsou v současnosti odolnější proti znečištění, než tomu bývalo dříve. Jejich hlavní nevýhodou je ale poměrně vysoká pořizovací cena a také fakt, že nejsou moc vhodné pro alergiky. Setkat se můžeme i s koberci kombinovanými, které jsou v různém poměru vyrobeny jak z přírodních, tak ze syntetických materiálů,“ dodává Stuchlíková. Při výběru materiálů je tedy nutné zohlednit zejména to, zda je v domácnosti nějaký alergik a kolik peněz jste schopni na koupi koberce uvolnit.
Konstrukce nášlapné plochy koberce a podkladová vrstva
Nášlapná vrstva koberce, její provedení, materiál a hustota udávají hlavně životnost koberce a jeho užitné vlastnosti. „U provedení nášlapné vrstvy koberců rozeznáváme technologie střiženého vlasu, smyčky, strukturované smyčky a kombinace střiženého vlasu a smyčky. Nejodolnější jsou asi koberce se strukturovanou smyčkou. Při jejich výrobě dochází k nestejnoměrnému utahování smyček vláken, což má za následek plasticky působící povrch koberce. Jsou vhodné do silně zatěžovaných prostor s velkým provozem. Do bytového interiéru však bohatě stačí koberce se střiženým vlasem, u kterých díky jednotné délce vláken vynikají vzory a barvy. Tyto koberce jsou velmi příjemné na dotek a mají luxusnější vzhled,“ komentuje Renáta Stuchlíková.
Při koupi koberce by vás měla zajímat i podkladová vrstva koberce. Ta se významnou měrou podílí na životnosti koberce, na jeho přilnavosti k povrchu a na izolačních schopnostech. Nejčastěji používanými podklady jsou juta, guma a filc, u kterého dochází ke změkčení koberce a k ještě lepší zvukové a tepelné izolaci.
Nechte si poradit
Nevíte-li si v obchodě s koberci rady, vždy je lepší vaše požadavky konzultovat s odborníky. Sdělte jim svá očekávání a neopomeňte zmínit, zda s vámi byt obývají ratolesti či zvířecí mazlíčci. „Zaměstnanci všech našich prodejen jsou v dané problematice odborně vyškoleni a dokážou pomoci nejen s výběrem, ale i s vhodnou barvou, způsobem pokládky, výběrem doplňků a správnou údržbou. Nečekáme, že se každý zákazník bude orientovat v široké nabídce koberců, od toho jsme tu my,“ uzavírá paní Stuchlíková za řetězec Koberce Trend, který v současnosti disponuje 63 maloobchodními prodejnami v Čechách a na Slovensku.