Kupte si dům snů a ne strašidelný zámek. Jak se nenechat napálit?

Kupte si dům snů a ne strašidelný zámek. Jak se nenechat napálit?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Chystáte se pořídit si vysněný dům a už se nemůžete dočkat, až budete spát v novém a žít v něm rodinný život? Máme pro vás pár rad k nezaplacení co si důkladně ošetřit a čeho se vyvarovat, aby se tato životní událost neproměnila v noční můru. A rovnou začínáme tím nejdůležitějším – pokud to myslíte s pořízením nemovitosti opravdu vážně, nebuďte na to sami a investuje do kvalifikovaných a zkušených specialistů.

Odborníci potvrzují, že když už se lidé rozhodnout pro koupi domu, bývají opatrní a mají tendenci celý proces neuspěchat, aby se nedopustili závažných chyb. To je určitě správný postup, nepodcenit domácí přípravu a dopředu si zjistit, jak koupě domů probíhat a jaké dokumenty ji provázejí. Problém nastává tam, kde chybí odborné zkušenosti a daný aspekt zkrátka kvalifikovaně posoudit žádný, i sebelépe připraveným laikem nejde.

„U nových rodinných domů se se závažnými chybami setkáváme především, kdy kupující podceňují dostatečné prověření kolaudace a nehlídají záruční lhůty pro jednotlivé části domu. U starších nemovitostí bývá nejproblematičtější důkladné prověření technického stavu domu a posouzení kvality stavby, což má přímý vliv na pořizovací cenu. Laik je schopen dům posoudit spíše zběžně a takzvaně od oka, na rozdíl od odborníka, který zná potenciálně slabá místa a dovede se na ně zaměřit už na prohlídce,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates.

Pozor na vlastnické dokumenty

Chystáte-li se koupit starší dům, důkladně si projděte list vlastníka. Vyžádat si ho můžete od prodávajícího, ale odborníci doporučují jiný postup. „U vlastnického listu dodaného prodávajícím může být problémem i datum vystavení. Nejlépe uděláte, když si za vystavení listu zaplatíte sami – řádově to vyjde na několik stovek, což se v celkových nákladech na pořízení nemovitosti lehce ztratí,“ radí David Novotný. Neúplný výpis z katastru nemovitostí je zdarma, v plném znění ho můžete za poplatek získat i online. Z listu vlastnictví se dočtete o majiteli či majitelích, ale hlavně o všemožném zatížení nemovitosti, kam spadají exekuce a půjčky, zda se o ni nevede soudní spor atd.

Prověřte technický stav zvenku i zevnitř

Ať už jde o nový domů či dům po rekonstrukci, nemusí být bezchybný. Důležité je umět vyhodnotit závažnost chyb – v lepším případě to využijete jako argument pro slevu, v horším budeme hledat na realitních serverech dál. „Posouzení stavebně technické kvality domu je klíčem pro pozdější spokojené obývání domu. Tady se určitě vyplatí zaplatit odborníkovi, který se vyzná lépe než vy. Je potřeba prověřit střechu, zda do domu nezatéká, objevit případné praskliny v obvodových zdech, které svědčí o špatné statice, nebo abnormální vlhkosti od země. To může svědčit o špatné hydroizolaci,“ vysvětluje David Novotný. Nezapomeňte se podívat i na stav půdy, komína, elektrických rozvodů a vedení.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?