Na klasické školní plastelíny zapomeňte, modelovací hmoty nové generace mají lepší vlastnosti

Na klasické školní plastelíny zapomeňte, modelovací hmoty nové generace mají lepší vlastnosti

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Klasická modelovací hmota, kterou znají naše maminky a babičky z dětství, se brzy stane jen nostalgickou vzpomínkou. Co se týče možností využití a charakteristických vlastností, jsou dnes na trhu k dostání lepší modelovací hmoty a materiály s lepšími vlastnostmi. Můžete s nimi tvořit úžasná díla, aniž by se vám hmota drobila mezi prsty a po chvilce hraní se definitivně rozpadla.

„Minulé generace dětí a školáků ještě znají klasickou plastelínu v několika základních barvách, která byla součástí povinné výbavy kufříků na výtvarnou výchovu. Dnes mají děti mnohem více možností, které přinášejí nejen kreativnější využití, ale také praktičtější vlastnosti. Obzvláště populární jsou pěnové modelíny ze speciálního kuličkového materiálu – nejenže dělají radost dětem a pomáhají jim se rozvíjet, ale maminkám ubírají na starostech s úklidem,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka platformy Idea Creative pro všechny tvůrčí povahy, malé i velké. Kromě e-shopu Koralky-dekorace.cz provozuje i tři kamenné obchody s kreativními a výtvarnými potřebami v Plzni, Berouně a Kladně.

Modelovací hmoty podporují dětský vývoj

Passé už jsou také noční můry všech maminek, které při podobném kreativním momentu ratolestí vidí lepivou hmotu přichycenou všude možně, jen ne v dětských ručkách a na pracovní desce – zašlapanou v koberci, přilepenou na nábytku nebo jako nový, nechtěný dekor na ubruse. „Nevýhodou klasické plastelíny je, že po chvilce opracovávání se mění v jednolitou nevzhlednou šedou hmotu, která ztrácí na tvárnosti a barevnosti. Tyhle všechny nevýhody moderní modelovací hmoty hravě překonávají a nabízejí dětem neomezenou možnost zábavy s přidanou hodnotou. Modelování pomáhá trénovat zručnost, koordinaci pohybů, rozvíjí jemnou motoriku, posiluje schopnost soustředění a pomáhá posouvat hranice představivosti,“ dodává Pachmanová.

Na e-shopu Koralky-dekorace.cz je k dostání pestrý výběr modelovacích hmot od několika výrobců, od těch samotvrdnoucích po tvrditelné teplem. Všechny mají vynikající kvalitu, nelepí ruku, po zaschnutí nepraskají a dají se po vytvrzení ještě kreativně dotvořit – třeba temperami, fixkami nebo zvýrazňovači.

Pozor na bezpečnost dětských hraček

Důležité při výběru modelovacích hmot je poohlédnout se po certifikovaném výrobku, který je z nealergického a netoxického materiálu vyvinutý pro potřeby dětského rozvoje s maximálním ohledem na zdraví a bezpečí těch nejzranitelnějších.

„Na trhu je dostupná celá řada modelín, z nichž mnohé jsou velmi laciné a nemají garantovanou bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Na hračky pro děti jsou kladeny přísné nároky a je třeba při jejich výrobě dodržovat přísné normy, což řada výrobků pocházejících z masového čínského dovozu nesplňuje,“ upozorňuje Lenka Pachmanová. Hlídejte si proto na hračkách, které pro své potomky kupujete, označení certifikace CE. Ta zaručuje, že výrobek prošel všemi předepsanými testy v akreditovaných laboratořích. Takové označení mimo jiné zaručuje, že v případě spolknutí části hračky dítě nebude ohroženo na zdraví ani na životě.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?