Návrat osvědčené klasiky do našich obýváků. Křeslo ušák je snem nejen knihomolů

Návrat osvědčené klasiky do našich obýváků. Křeslo ušák je snem nejen knihomolů

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Tuto ikonu sedacího nábytku netřeba blíže představovat. Zdobí mnoho domovů po celém světě, a ti, kteří ho doma nemají, o něm alespoň sní. Přestože se toto křeslo vyrábí už několik staletí, neztrácí nic na své oblibě ani dnes. Chystáte se pohodlné křeslo typu ušák pořídit? Pak vybírejte tak, aby si i po několikaletém používání zachovalo své vlastnosti.

Masivní ušák byl odjakživa symbolem domácí pohody. Kdysi byly dokonce doby, kdy nesměl chybět v žádném interiéru. Později, když se výměra bytů začala zmenšovat a trendem se stala úspornost, začal pomalu mizet. Křeslo totiž nemá zrovna ideální prostorové tvary. V současné době slaví tato legenda mezi křesly velkolepý návrat na scénu. Po stránce provedení nabízí nespočet variant, designéři se na něm mohou doslova vyřádit. Dopřát si můžete osvědčenou klasiku, stejně tak si zvolit designový kousek, místo neutrálních barev vybrat pestrou textilii, neobvyklý vzor nebo kožený potah. Fanoušci moderního designu potěší i skvostné designové provedení, které boří zaběhnuté konstrukce a předvádí nové, nekonvenční provedení.

Legenda s francouzskými kořeny

Za vynálezce typické konstrukce ušáku jsou považování milovníci života a všeho krásného – Francouzi. Hlavní motivací vedoucí k prvnímu návrhu bylo zpříjemnit si každý okamžik odpočinku a vytěžit z něj maximum. Není tedy divu, s konstrukcí ušatého křesla přišli právě ve Francii, která je proslulá požitkářstvím a uměním užívat si života plnými doušky. Původně se vyráběla ryze účelová, robustní křesla s důrazem na maximální pohodlí, později na tento kus nábytku zaměřili svou pozornost také designéři a doplnili ho o moderní design.

Jak správně vybrat ušák

Ušáky dnes už pohodlně seženete u všech prodejců nábytku. Základem je neostýchat se a křeslo si na prodejně vyzkoušet. Pohodlně se usaďte do všech modelů, které vás upoutají, a zaujměte v nich oblíbenou (nejen) čtenářskou polohu. Všímejte si, zda vás opěrky nikde netlačí, zda jsou ucha křesla ve správné výšce a jak vám vyhovuje měkkost či tvrdost. S ušákem musíte doslova splynout. U sériově vyráběného nábytku z velkých řetězců je komplikovanější dosáhnout na požadovanou kvalitu, vyhovující rozměry a konstrukční řešení. Mnohdy problematický je také zdravotní aspekt. Proto je čím dál populárnější zakázková výroba, která může stoprocentně vyjít vstříc vašim představám. „Výrobu tohoto legendárního křesla jsme zachovali z dob minulých, jde o výjimečnou ruční práci. Kostra je z masivního tvrdého dřeva, sedák je pružinový, vyvázaný africkou trávou a koňskými žíněmi,“ říká Pavel Kružík, majitel zakázkové výroby nábytku PK Interiér. „Nejdůležitější pro správné a pohodlné sezení bez zdravotních následků je podpěra v bederní části. Při výběru ušáku nezapomeňte, že pořizujete jedinečný kus i pro vaše blízké a zdědí jej po vás další generace,“ doplňuje Kružík.

Kam s ním?

Co se týče umístění v bytě, je třeba myslet na to, že maximální komfort je vykoupený trochu většími rozměry. Ušák zabere značný prostor a není úplně skladný, proto interiéroví designéři doporučují umístit křeslo do rohu místnosti, či alespoň ke stěně. Pokud disponujete většími obytnými prostory, na poněkud robustnější rozměry ušáku se nemusíte ohlížet a můžete ho umístit do volného prostoru. Hodí se také jako dominantní prvek odpočinkové zóny.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?