Odborník radí, jakou spoluúčast zvolit na havarijním pojištění

Odborník radí, jakou spoluúčast zvolit na havarijním pojištění

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Havarijní pojištění slouží ke krytí škod na vlastním motorovém vozidle. Způsobí-li někdo škodu vám, bude škoda vyplacena z povinného ručení toho, kdo škodu způsobil. Pokud jste si škodu způsobili sami, je nutné mít pro vyplacení finančních prostředků sjednané havarijní pojištění. Havarijní pojištění nabízí různé možnosti spoluúčasti ze strany pojištěného. Liší se podle pojišťovny a podle varianty, kterou si zvolíte – nejčastěji se pohybuje mezi 0 až 10 %. Jakou spoluúčast doporučuje odborník na komerční pojištění?

Výše spoluúčasti výrazně ovlivňuje cenu havarijního pojištění

„Čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím nižší cenu havarijního pojištění budete platit. Na druhou stranu se vám samozřejmě nevyplatí hlásit drobné škody – v případě větší pojistné události pak budete platit ze svého více,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, expert na pojištění z internetového srovnávače nabídek a cen pojištění na českém trhu Klik.cz. Jak je to možné? „Je dobré si uvědomit, že každá pojistná událost, kterou nahlásíte, ovlivňuje cenu vašeho pojištění v budoucnosti. V případě nižší spoluúčasti vám tedy pojišťovna zaplatí o něco více a vy budete moci nahlásit i menší škodní události, třeba škodu na odřených dveřích ve výši osm tisíc. Budete ale platit vyšší pojistné, a to i v budoucnosti, protože za každou škodní událost budete ztrácet vyježděné bonusové měsíce,“ pokračuje Rothbarth. Typická spoluúčast se pohybuje někde kolem 5 % a částky pět tisíc korun. Horní hranice se pohybuje kolem 10 % a částky 10 000 Kč.

Jak to funguje v praxi

Uveďme si příklad, abychom pochopili, jak to funguje v praxi. Spoluúčast může být například stanovena jako 10 % a deset tisíc Kč. V tomto případě, je-li škoda na vozidle ve výši padesát tisíc, byste zaplatili podle procent pět tisíc, ale ve skutečnosti zaplatíte v tomto případě deset tisíc. Při plnění z pojistné události se vždy platí vyšší z těchto dvou částek.

Havarijní pojištění lze sjednat velmi rychle z domova

I havarijní pojištění si můžete sjednat z pohodlí domova, aniž byste museli někam chodit. Veškeré dokumenty dostanete ihned e-mailem. „Smlouvu nemusíte podepisovat, akceptujete ji tím, že jí zaplatíte. Tato forma se jmenuje uzavření smlouvy na dálku a upravuje ji občanský zákoník. Je to zcela bezpečné, protože pokud vám smlouva nevyhovuje, nemusíte nic vypovídat ani nikam volat. Smlouva vzniká zaplacením, a pokud ji nezaplatíte, žádná smlouva ani nevznikne. Je však důležité myslet na fakt, že nezaplacené havarijní pojištění je pochopitelně neplatné,“ vysvětluje Aleš Rothbarth. Pojištění si můžete sjednat rovnou po porovnání a výběru té nejlepší nabídky přímo na portálu Klik.cz.

Havarijní pojištění si můžete sjednat v různých variantách. Varianta, která kryje všechna pojistitelná rizika, se v pojišťovací hantýrce nazývá allrisk. Většina pojišťoven však nabízí havarijní pojištění v různých balíčcích, kde je možné si pojištění poskládat tak, aby plně vyhovovalo daným potřebám. Před uzavřením je důležité se zamyslet nad specifikací jednotlivých rizik vhodných k pojištění.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?