Odborník radí: Kusové koberce vybírejte podle účelu a designu interiéru

Odborník radí: Kusové koberce vybírejte podle účelu a designu interiéru

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kusové koberce jsou pro svou praktičnost a estetické vlastnosti pořizovány do většiny domácností za účelem zútulnění interiéru a zlepšení akustických i tepelných vlastností místnosti. Před samotnou koupí je ovšem nutné zaměřit se na několik základních kritérií. O tom, jaké to jsou, jsme se poradili s odbornicí z oboru Renátou Stuchlíkovou.

Než se vydáte do prodejny specializující se na prodej koberců, je důležité si ujasnit, co od koberce očekáváte a do jaké místnosti jej plánujete umístit. Od toho se totiž odvíjí nejen to, jak by měl koberec vypadat, ale také to, jak byl vyroben a z kterého materiálu. „Jiné vlastnosti nabízí koberce ze syntetických materiálů a jiné zase koberce z materiálů přírodních, jako je například vlna či hedvábí. Ty jsou samozřejmě také o poznání dražší a už dávno neplatí, že svou kvalitou syntetické koberce převyšují. Naopak se dá říci, že technologie výroby syntetických koberců tolik pokročila, že se u nich už prakticky nesetkáme s dříve zmiňovanými negativy, jako byla horší údržba či kratší životnost,“ uvádí Renáta Stuchlíková z Koberce Trend. Naopak koberce ze syntetických materiálů přináší řadu výhod jako dobré antistatické vlastnosti, odolnost proti roztočům, pestrý výběr vzorů a barev, sytější odstíny, snadnou manipulaci a podstatně nižší cenu. „Mezi nejčastěji používaný materiál k výrobě koberců se řadí polyamid a polypropylen. Oba materiály patří mezi finančně méně náročné a vyznačují se velkou odolností proti otěru. Navíc jsou odolné vůči chemikáliím a organickým rozpouštědlům a neabsorbují vlhkost. Právě proto z tohoto materiálu nabízíme například i speciální kusové koberce do kuchyně. Vydrží vyšší zátěž a jsou vodou omyvatelné,“ upřesňuje Stuchlíková.

Pořizujete-li ovšem koberec z čistě dekorativních důvodů, více by vás měla zajímat barevná nabídka a také tvar. „Co se designu týče, nabídku řadíme do několika základních kategorií, a to na koberce moderní, klasické, dětské a koberce Shaggy. Ty jsou v posledních letech velmi oblíbené zejména pro svůj luxusní vzhled. Vlas je u těchto koberců totiž velmi vysoký, podstatně hrubší a je vytvořen zatočením více vláken v jedno hrubé a silné. Někteří zákazníci mají však u těchto koberců neopodstatněné obavy u údržby, ta je přitom stejně jednoduchá jako u koberců ostatních. Stačí obyčejné klepání či pravidelné vysávání,“ říká Renáta Stuchlíková. Shaggy kusových koberců najdete na e-shopu Koberce Trend kolem padesáti vzorů a v nabídce jsou jak jednobarevné, tak ty s abstraktními vzory. „Zákazníci se však mohou orientovat i podle barvy a rozměru. Proto je také nutné vědět, kam přesně bude koberec umístěn,“ dodává paní Stuchlíková.

Co se rozměru a tvaru týče, mezi nejoblíbenější kusové koberce patří ty obdélníkové. Sehnat ovšem lze i čtverce či koberce kulaté, které se ideálně hodí právě ke kulatým konferenčním stolkům. Rozměry přizpůsobte nejen velikosti místnosti, ale také rozmístění nábytku. Doporučujeme si před návštěvou prodejny změřit minimální a maximální možné rozměry, ve kterých se při výběru můžete pohybovat.

Poté na řadu přichází výběr barvy, což je ve většině případů čistě záležitost vkusu. Obecně však platí, že je vhodné koberec ladit do přibližně stejných odstínů, jako jsou ostatní textilie v místnosti. Zaměřte se tedy na závěsy a barvu sedací soupravy a koberec pořiďte podle toho. Sytější barvy oceníte zejména v obývacím pokoji či v dětském pokoji, jemnější barvy jsou zase vhodnější do ložnice nebo do předsíně.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?