Povinné ručení stále zdražuje, jeho cenu však můžete částečně ovlivnit

Povinné ručení stále zdražuje, jeho cenu však můžete částečně ovlivnit

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože během loňského jara rostla cena povinného ručení pomaleji, než jsme zvyklí, tento rok pandemie zdražování nejvyužívanějšího pojišťovnického produktu již ubrzdit nedokázala. Počítá se tak s alespoň tříprocentním nárůstem a průměrná cena povinného ručení se dle dostupných údajů bude pohybovat na hranici 3 300 Kč. Proč ale povinné ručení vůbec zdražuje a můžete jeho cenu ovlivnit i vy?

 

Cena pojistného na celý rok je určována hned několika ukazateli a předně se berou v potaz údaje o nehodovosti a finanční náročnost krytí všech škod za uplynulé období. Pojišťovny ovšem musí cenu povinného ručení stanovit dopředu, a tak každoročně vytváří predikce toho, jak velký bude objem náhrady škod. Cena pojištění je však již roky problémem a Česká kancelář pojistitelů pravidelně upozorňuje na to, že pojišťovny vyplácí za škodní události více, než kolik vyberou na povinném ručení.

 

Teoreticky tak aktuální zdražování není dostatečné a řidiči by měli platit ještě více. Některé pojistky přitom vyjdou klidně na deset tisíc korun ročně, a to u aut, které dnes vídáme na silnicích běžně. Co je tedy to, co ovlivňuje cenu povinného ručení nejvíce?

 

„Pojišťovny berou při kalkulaci ceny povinného ručení v potaz hlavně dva faktory, a to je věk řidiče a kubatura pojišťovaného vozidla. To se opírá o statistiky, které dlouhodobě vypovídají o faktu, že více nehod způsobují vozidla s větším objemem motoru, s větším výkonem, která jsou řízená mladými řidiči do 22 let,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, expert z internetového srovnávače pojištění Klik.cz.

 

Cenu však mohou výrazně zvýšit i další dva faktory, a to trvalé bydliště řidiče a v neposlední řadě i jeho řidičská historie, tedy tzv. bonusy či malusy. „Naježděné bonusy jsou pro pojišťovny samozřejmě důležité a pro řidiče mohou znamenat klidně i o několik tisíc dražší pojistku. Samostatnou kapitolou je pak bydliště řidiče. Nechvalně známý je například fakt, že řidiče z Prahy vyjde povinné ručení o poznání dráže než například řidiče z menšího města ze Středočeského kraje,“ dodává Rothbarth.

 

Řidiči tak mají omezené možnosti, jak najít levné povinné ručení, těžko totiž změní své bydliště nebo případné nehody z historie. Široká nabídka pojišťoven na českém trhu však umožňuje určitý prostor pro snižování cen a vůbec nejlevněji si auto pojistíte online u jednoho z prostředkovatelů pojištění. Na zmíněném srovnávači Klik.cz například najdete povinné ručení za méně než 1000 Kč. „I u nás samozřejmě bereme v potaz všechny výše zmíněné faktory. Je však možné vybrat si takový pojišťovnický produkt, který je kompromisem mezi požadovanými službami a cenou, kterou lidé chtějí zaplatit, a to díky tomu, že během chvíle pro klienta srovnáme všechny nabídky trhu a přehledně je seřadíme dle preferencí. Samotné uzavření smlouvy je poté ještě jednodušší a trvá jen okamžik. Žádná zbytečná administrativa, ani hodiny na pobočkách pojišťoven,“ uzavírá Aleš Rothbarth z Klik.cz.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?