Sedmého a Osmého září Praha bude hostit ve sportovním centru Řepy BOHEMA – první mezinárodní turnaj začátečníků v šermu dlouhým mečem. Akce se zúčastní cca 100 šermířů z 19 zemí světa včetně zemí mimo evropský kontinent jako je USA, Kazachstán a Mauritius.
Akci pořádá pražský klub HEMA Praha ve spolupráci s nizozemským klubem HVN a finským EHMS.
HEMA (Historical European Martial Arts) se liší od sportovního šermu, který jste mohli vidět letos na olympiádě tím, že je to pokus o oživení šermu jako bojové umění v podobě, který praktikovali naši předci a to funkčními replikami zbraní odpovídajícím při zachování bezpečnosti co nejvíce originálu.
“Vzhledem k tomu, že neexistuje oficiální světová federace ani mistrovství světa založení BOHEMY je prvním krokem k ustanovení mezinárodního systému šermířských grandslamů, kde si budou moci poměřovat síly šermíři z různých zemí. Jsme hrdí na to, že tuto akci může hostit právě Praha, jejíž šermířská škola z 16. století byla formujícím prvkem evropského šermu jako takového. ” říká předseda klubu HEMA Praha a bývalá světová pětka v šermu dlouhým mečem Alexander Stankevich.
“Pravidla turnaje jsou speciálně uzpůsobená tomu, aby penalizoval sebevražedné útoky, které jsou k vidění ve sportovním šermu nebo ve filmech a tudíž turnaj je dobrou příležitost k tomu poznat jak opravdu vypadal funkční šerm našich předků” dodává Stankevich
Turnaj je otevřen začátečníkům i divákům zdarma, další informace ohledně lokace a vstupu lze nalézt na www.bohema.info.
HEMA Praha je profesionální klub zabývající se šermem dlouhým mečem HEMA v ČR sídlící v Praze Holešovicích.
HEMA jako sport:
Historické evropské bojové umění (HEMA) je paradoxně mladším bratrancem olympijského sportovního šermu. Tradice evropských bojových umění byla zcela přerušena, což si vyžádalo kompletní rekonstrukci z historických rukopisů od výzkumníků a historiků. To vedlo ke vzniku různých praktik v rámci HEMA, od uměleckého šermu zaměřeného na choreografii a vystoupení až po živou historii, rekonstrukce bitev, plně kontaktní středověký boj v brnění a rekonstrukci neobrněných civilních duelů s různými druhy zbraní.
Různé přístupy a absence mezinárodně uznávaných soutěžních pravidel vedly k rozmanitým praktikám v rámci tohoto sportu. Například v českém prostředí se preferují pravidla, která kladou důraz na první zásah, podobně jako v olympijském šermu, zatímco na mezinárodních turnajích, zejména na prestižních turnajích v severských zemích, se preferují pravidla, která odměňují rozhodné údery a bezpečné útoky, které se vyhýbají dvojitým zásahům.
Současná generace HEMA, kterou vyučují profesionální trenéři, směřuje k standardizaci vybavení, pravidel a k profesionalizaci tohoto sportu. Rozmanitost interpretací a subkultur, spojená s bohatým historickým a kulturním dědictvím tohoto sportu, činí HEMA jedinečně fascinujícím, bez srovnatelného sportu v tomto ohledu.