Pravidelným cvičením ke šťastnějšímu a spokojenějšímu já i zdravějšímu tělu

Pravidelným cvičením ke šťastnějšímu a spokojenějšímu já i zdravějšímu tělu

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Lidé, kteří se pravidelně věnují pohybovým aktivitám, jsou zdravější, mají silnější imunitu a štíhlé proporce. Kromě toho také žijí šťastnější a naplněnější život. Těch, kteří sportují z čisté lásky k pohybu, je přitom menšina. Nejpočetnější skupinu pak tvoří ti, kteří mají k fyzické aktivitě dobrý důvod, a tím pádem i motivaci. Proč byste měli zařadit pohyb na pravidelné bázi do svého života i vy?

Pravidelná sportovní aktivita je bezesporu tím nejlepším preventivním opatřením proti mnoha chorobám. Aktivním životním stylem si můžete život nejen zkvalitnit a zůstat déle vitální, ale také prodloužit o několik let. Průzkumy ukazují, že lidé, kteří pravidelně cvičí, mají zhruba o 20 až 30 % nižší riziko úmrtí na kardiovaskulární nemoc, která je příčinou smrti u více než 50 % populace.

Posílení imunity

Pravidelný pohyb pomáhá posilovat obranyschopnost organismu. Oslabená imunita bývá živnou půdou pro vznik či spuštění mnoha nemocí, od banálního nachlazení přes kožní problémy a alergie až po závažné choroby, jako je rakovina. Pokud je imunita narušena či oslabena, nezvládá nás chránit před útokem cizorodých škodlivých organismů, jako jsou bakterie, viry a jiné mikroorganismy. Kvůli tomu se často cítíme unavení a vyčerpaní bez zjevné příčiny a skolí nás na lůžko každý bacil, který se jen mihne kolem.

Škody napáchané sedavým zaměstnáním

Říká se, že nejnebezpečnější práce na světě je práce v kanceláři. Pokrok zastavit nelze, proto ubývá fyzických profesí a čím dál více lidí ve vyspělých zemích vykonává práci od počítače. Až 70 % Čechů má sedavé zaměstnání. Několikahodinové sezení na jednom místě s sebou přitom přináší velké množství zdravotních rizik. Patří mezi ně bolesti krční páteře a zad, které se navíc v průběhu života často opakují. K prevenci i řešení bolestí zad je potřeba optimální kombinace pohybu, fyzioterapie a výživy. Proto vzniklo sportovně zdravotní centrum TEIT Fitlab v Praze kombinující péči o zdraví a sport. Fyzioterapeutické procedury propojují s moderními tréninkovými programy a radí s výživou. Speciální program je také zaměření přímo na odstranění vady držení těla a výuku toho, jak dělat základní lidské pohyby co nejefektivněji, a především tak, abychom neohrožovali naše zdraví.

Psychická pohoda

Cvičení má pozitivní vliv nejen na tělo, ale také na naši mysl a psychické naladění. Je prokázáno, že při svalové aktivitě dochází k uvolňování endorfinů, tzv. hormonů štěstí, které jsou zodpovědné za řízení nálady a pocity radosti a štěstí. Spojení duše a těla jako fyzické schránky není radno podceňovat, neboť dlouhodobou psychickou nepohodou či stresem si zaděláváte na řadu vleklých zdravotních potíží. Psychika má velký vliv na fyzické zdraví, je proto dobré nezanedbávat také duševní hygienu.

Budete krásnější

Kromě posílení kondice, utužení zdraví a získání štíhlejších proporcí se změna v podobě zařazení pravidelného pohybu pozitivně projeví i ve vaší tváři. Pozitivní změny zaznamenáte především na kůži. Kůže je největším lidským orgánem těla a plní řadu důležitých životních funkcí. Fyzická aktivita stimuluje krevní oběh, čímž zlepšuje i prokrvení a okysličení pokožky, která tím získává jasnější a mladistvější vzhled. Umožňuje také lepší vstřebávání živin z kosmetiky a celkově bojuje proti známkám stárnutí.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?