Přemýšleli jste nad refinancováním hypotéky? Porovnejte nabídky od bank

Přemýšleli jste nad refinancováním hypotéky? Porovnejte nabídky od bank

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Refinancování hypotéky znamená, že jednou za určité období můžete se svou hypotékou přejít k jiné bance. Banky si vzájemně konkurují, a proto se vás budou snažit získat jako svého klienta. Můžete tak u nové banky získat výhodnější úrok i zajímavější podmínky než u banky stávající. Porovnejte nabídky bank jednoduší online přímo z domova na pár kliknutí. V současné době již nemusíte čekat na konec období fixace, ale můžete refinancovat kdykoliv.

Refinancování hypotéky znamená splacení stávajícího úvěru novým úvěrem od nové hypoteční společnosti. Tento nový úvěr se splácí místo úvěru původního. Pro změnu poskytovatele hypotéky obvykle mluví výhodnější úroková sazba, ale také nižší poplatky, kratší doba splácení, jiná výše měsíční splátky. Při refinancování hypotéky se nevyplatí hledět jen na nabízenou úrokovou sazbu, ale i na to, jaké další služby či úlevy nová banka nabízí.

Kdy je možné hypotéku refinancovat

Při sjednávání hypotečního úvěru je sjednána i doba fixace, po kterou se nemění úrokové sazby hypotéky. Fixace obvykle bývá nastavena na tři roky, pět nebo osm let, někdy dokonce na deset let. Tři měsíce před uplynutím doby fixace informuje úvěrová společnost klienta a nabídne mu novou úrokovou sazbu na následující období. Je možné tuto nabídku přijmout, ale také odmítnout a svůj úvěr refinancovat. Klient ale musí tuto informaci dát stávající bance vědět třicet dnů před vypršením fixace.

Refinancování hypotéky v době fixace je také možné. V takovém případě je už však potřeba počítat s dodatečnými poplatky a sankcemi. Banka i v takovém případě smí účtovat jen účelně vynaložené náklady související s předčasným splacením úvěru na bydlení. Do této kategorie patří administrativní náklady nebo např. náklady na mzdu zaměstnance vyřizující žádost o předčasné splacení hypotéky. Banka však po vás ze zákona nesmí chtít splacení ušlých úroků či úhradu provize vyplacené zprostředkovateli hypotéky.

Pro přehled a jasné srovnání je k dispozici na srovnávacím webu Porovnej24.cz přehledná  hypotéční kalkulačka na refinancování hypotéky. Ideální pro srovnání je ideální využít ukazatele RPSN. Při refinancování hypotéky si také můžete navýšit částku hypotéky, ale i část úvěru rovnou splatit, prodloužit nebo také zkrátit dobu splatnosti úvěru. Refinancování hypotéky a změna poskytovatele hypotéky bývá spojena s poplatky za zápis změny zástavního práva. V případě, že se úrokové sazby u stávající úvěrové společnosti a v nové nabídce liší jen velmi málo, nevyplatí se obvykle hypotéku refinancovat.

Kdy není vhodné řešit refinancování hypotéky

Není vhodné řešit refinancování ani ve chvíli, kdy se zhoršila vaše finanční situace (nemuseli byste novou hypotéku získat). U stávající hypoteční společnosti můžete mít navíc i jiné výhody.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?