Problémoví nájemníci jsou hrozbou investičních bytů financovaných hypotékou

Problémoví nájemníci jsou hrozbou investičních bytů financovaných hypotékou

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Rádi byste si pořídili byt na investici, ale nemáte dostatek vlastních zdrojů? Pak věřte, že těch, kteří mají naspořený základ a zbytek potřebují financovat z cizích zdrojů, je většina. Pravidelné měsíční splátky ale hypotéky představují finanční závazek, zatímco platba od nájemníků je mnohdy nejistá, protože počítá s leckdy nevyzpytatelným lidským faktorem. Zpožděné platby či prodlevy v obsazování bytu nájemníky tak malý velký vliv na vaši platební schopnost.

Zvažujete-li koupi bytu či domu, doporučujeme konzultovat nezávislého profesionála, který v celé transakci není osobně angažovaný, a má tudíž potřebný nadhled, odstup a v neposlední řadě cenné zkušenosti. Takový člověk je schopen vyhledat vhodnou nemovitost ze všech veřejných i neveřejných zdrojů, připravit veškeré podklady, zevrubně zkontrolovat technický stav a prostřednictvím právního oddělení zase prověřit veškerou smluvní dokumentaci.

Výhodná hypotéka a odborný servis

Pokud už máte vysněnou nemovitost vybranou, je třeba řešit způsob financování. Ideální je kombinace úspor a hypotečního úvěru. Běhání po bankách a úřadech si žádá spoustu času – konzultace s poradci, propočty variant, komunikace s bankami, výběr optimálního úvěru, schůzky a telefonáty… S tím vším nemusíte ztrácet čas – pomoc s vyřízením hypotéky nabízejí solidní společnosti při využití služby vyhledání nemovitosti zdarma.

„Vše s klientem projednáme na jediné schůzce – a pak se sejdeme až při podpisu úvěrové smlouvy. Bonusem je, že naše pomoc domluvením výhodného úvěru nekončí. V průběhu splácení vám bude banka posílat nabídky aktualizovaných úrokových sazeb. Udělá tak ale obvykle až těsně před uplynutím doby fixace, abyste neměli dost času vyjednat si lepší podmínky u konkurenční banky. Datum fixace proto pohlídáme a včas předložíme lepší nabídku. Pokud klient dá na naše doporučení, nebude sice splácet celý úvěr jedné bance, zato na úrocích ušetří hodně peněz,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která disponuje více než desetiletými zkušenostmi s nákupem, správou a prodejem nemovitostí.

Splácení hypotéky představuje pravidelný měsíční závazek – většina majitelů počítá s tím, že splátky pokryjí z vybraného nájemného. Jenže v případě, kdy jsou prostoje mezi nájemníky a nemovitost je krátkou dobu neobsazená nebo vám stávající nájemník dluží na jednom či více nájmech, se sami můžete dostat do platební neschopnosti. Zpožděné platby jsou běžné i při jednání se slušnými lidmi a jsou jednou ze stinných stránek tohoto přivýdělku.

Ti, kteří nechtějí mít s pronajímanou nemovitostí žádné starosti, mohou využít služby Garantovaný nájem. „Služba je vhodná pro všechny, kteří chtějí inkasovat pravidelný nájem každý měsíc a o nic se nestarat. Přímo ideální je pro majitele, kteří si byt koupili na hypotéku a nechtějí se dostat do problémů, když zrovna byt není obsazen nájemníkem nebo nájemník neplatí,“ uzavírá David Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?