Pronajímáte byt? Dejte si pozor na dlužníky

Pronajímáte byt? Dejte si pozor na dlužníky

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Najít solidního nájemníka se spolehlivou platební morálkou je dnes téměř jako hledání jehly v kupce sena. A když se to konečně podaří, nemáte zpravidla ještě vyhráno. Zpožděné či neprovedené platby jsou běžné i při jednání se slušnými lidmi a jsou jednou ze stinných stránek provozování nájemních bytů. K dalším starostem patří trávení neúměrně času se zajišťováním oprav, údržby nebo jen probíráním složenek. Jak pronajímat nemovitost s maximálním výnosem a minimálními starostmi?

Pokud vlastníte investiční nemovitost, je ve vašem zájmu dosáhnout dvou cílů: najít dlouhodobého nájemníka a dostávat každý měsíc pravidelnou platbu nájemného. „Najít si spolehlivého a slušného zájemce o bydlení je klíčovým předpokladem k tomu, abyste veškeré problémy spojené s výhodným zhodnocováním nemovitosti preventivně snížili na minimum. V situaci, kdy počet notorických dlužníků a neplatičů v prodlení stále narůstá, to není snadný úkol,“ říká David Novotný, majitel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International, která na trhu působí přes deset let a vedle investičního poradenství nabízí kompletní správu nemovitostí, od prověření zájemců o bydlení přes vybírání nájemného až po vyúčtování služeb, energií, zajištění oprav a pravidelné údržby.

Jak najít solidního a perspektivního nájemníka?

Spoléhat se na sympatický vzhled a dobré slovo není rozumné, zvláště máte-li bohaté zkušenosti s dlouhodobě neúspěšným obsazováním nájemní nemovitosti. Spíše než hledat na vlastní pěst a spoléhat se na vlastní úsudek je lepší obrátit se na realitní společnost, která má prostředky a osvědčené způsoby, jak zájemce o bydlení důkladně prověřit.

„Riziko neplatičů preventivně snižujeme důkladným prověřováním každého nájemníka. Tyto úkony standardně zahrnují prověření bezdlužnosti a případných exekucí, ale zajímáme se také o trvalé bydliště a stávající zaměstnání. Díky zkušenostem a odborným znalostem dosahujeme průměrně 98% obsazenosti,“ říká David Novotný z Bohemian Estates. „Veškeré informace o nemovitosti i podrobné vyúčtování je vždy každému klientovi k dispozici v našem online systému,“ dodává.

Jistému riziku se však nelze vyhnout nikdy. „Lidský faktor je nepředvídatelný a může vždy zklamat. Nemusí jít často ani o chronické neplatiče a dlužníky – každý člověk se může někdy dostat do těžké životní situace, přijít o práci a zůstat v platební neschopnosti. I proti takovým případům chrání naše klienty služba Garantovaný nájem. Funguje to tak, že si od vás nemovitost pronajmeme, vyhledáme spolehlivého nájemníka a prověříme jeho bezdlužnost. S podnájemníkem uzavřeme podnájemní smlouvu a vám platíme sjednané nájemné. A to dokonce i v případě, kdy je nemovitost neobsazená, nájemníci jsou ve zpoždění s platbou anebo neplatí vůbec,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates.

Díky využití této služby je možné navýšit cenu nemovitosti, kterou vlastníte, a získat tak více z jejího pronájmu. V návaznosti na několik aspektů, které je profesionální realitní společnosti schopna vylepšit, je možné cenu zvýšit dokonce až o několik procent.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?